https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Człowiek + Zwierzak

Do końca marca 2018 r. Fundacja Wałbrzych 2000 realizuje projekt innowacyjny „+Zwierzak”. Do współpracy zaprasza właścicieli psów i kotów wraz ze swoimi pupilami oraz osoby zainteresowane adopcją odpowiednio przeszkolonych zwierząt.
 
Projekt ma na celu podniesienie komfortu życia osób samotnych, starszych, z niepełnosprawnościami dzięki wprowadzeniu do ich życia odpowiednio dobranych i przygotowanych zwierząt do towarzystwa.
– W trakcie jego realizacji będziemy sprawdzać, czy wolontariusze przy wsparciu zooterapetów, behawiorystow zwierzęcych i instruktorów szkolenia zwierząt są w stanie dobrać i przygotować koty i psy ze schronisk dla bezdomnych zwierząt do pełnienia roli zwierzęcia towarzyszącego – mówi Magda Zywar, która kieruje projektem.
Z badań wynika, że osoby, które mają w domu czworonoga cechują się lepszym samopoczuciem, bo zwierzak zmniejsza poczucie samotności czy izolacji. Co więcej, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów np. z innymi właścicielami zwierząt. Opieka, której wymagają zwierzęta, ustalenie codziennej rutyny – stanowią drobne cele, a dzięki nim właściciele psów i kotów mają motywację do działania i rzadziej doświadczają depresji. Ludzie, którzy opiekują się zwierzakami, odznaczają się wyższym poziomem aktywności fizycznej, a to z kolei pozytywnie wpływa na zdrowie.
Projekt składa się z kilku etapów: wyboru uczestników – przyszłych, potencjalnych właścicieli zwierząt, przygotowania wolontariuszy ze swoim zwierzętami do odwiedzin u uczestników projektu, wyboru i przeszkolenia zwierząt ze schronisk, ich przebadania i wyekwipowania oraz podpisania umów adopcyjnych. Każdy z psów i kotów, który trafi do uczestnika projektu zostanie odpowiednio przeszkolny do potrzeb i możliwości swojego przyszłego właścicela, otrzyma też wyprawkę i zapas karmy na trzy miesiące.
– Mamy nadzieję, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia co najmniej kilku uczestników naszego projektu spędzi już ze zwierzakami – zaznacza Magda Zywar.
Zainteresowanych udział w projekcie zarówno w chrakterze uczestnika adoptującego zwierzaka, jak i wolontariusza ze swoim psem czy kotem zapraszamy do Fundacji Wałbrzych 2000, tel. 74 843 45 62, email: biuro@walbrzych2000.pl.
(MZ)
Magda+Rudolf
Magada Zywar, kierowniczka projektu, z wolontariuszem kotem Rudolfem.

REKLAMA

Kliknij tutaj