https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rzemieślnicze papiery wartościowe

Rzemiosło to tradycja, ale także podążanie za trendami. Dziś, kiedy coraz większą wagę przywiązujemy do rzeczy unikatowych, ręcznie wykonanych i przygotowanych specjalnie dla nas, chętnie sięgamy po wyroby scrapbookingu.
przemioslo loga
Historycznie rzecz ujmując scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Zrobił się popularny, gdy powszechnie dostępne stały się gazety. Scrapbookerami byli Mark Twain, Thomas Jefferson i… Wisława Szymborska, która robiła wyklejanki.
Scrapbooking dziś
 
Do Polski moda na scrabooking trafiła pod koniec XX w. z USA. Ta dziedzina rzemieślniczej działalności nie ma polskiej nazwy, ani określonych reguł. Zasady tworzenia są dowolne, a rękodzielnicy nie ograniczają się do albumów. Tworzą spersonalizowane kartki okolicznościowe, dekoracyjne pudełka czy notatniki, np. BuJo (Bullet Journal). Choć podstawą jest papier, to rzemieślnicy wykorzystują też tkaniny, wstążki, guziki i cekiny – wszystko co spowoduje, że produkt będzie wyjątkowy, a przy tym użyteczny. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy.
W internecie działa scrapująca społeczność, sklepy z niezbędnymi materiałami oraz blogi i fora, z których można się dowiedzieć jak, co i z czego wykonać oraz jak swoje papierowe hobby zamienić w rzemieślniczy biznes.
 
Kreatywne hobby
 
Kuźnia Rzeczy Kreatywnych to produkty Katarzyny Rajczakowskiej, artystki z Siechnic.  Kartki, pudełka i wszystko, co wykonuję z papieru, to sposób na zrealizowanie moich wewnętrznych pokładów kreatywności. Przygodę ze scrapbookingiem rozpoczęła, bo chciała wyjść do ludzi i zaproponować coś, z czego mogłaby być dumna. Początkowo zamówienia pochodziły głównie od znajomych, w tej chwili zapytania przychodzą już z całej Polski.  Najbardziej cieszą mnie momenty, w których dostaję telefony z informacją zwrotną: „Dzień dobry, moje dziecko na komunię dostało Pani pracę. Jest piękna, gratuluję talentu”. To chwile, kiedy wiem, że to co robię ma sens i siadam, by stworzyć coś jeszcze lepszego  mówi Rajczakowska. Pani Kasia prowadzi w Siechnicach pracownię, w której wykonuje papierowe dzieła na zamówienie i blog https://kuzniarzeczykreatywnych.blogspot.com. Jej marzeniem jest otwarcie sklepu papierniczego połączonego z warsztatem, gdzie każdy będzie mógł przyjść i przy kawie oraz fachowym wsparciu, stworzyć wyjątkowe kartki dla swoich bliskich. Niewiele już brakuje do jego spełnienia!
KR_Pudelko
Rzemieślniczy biznes
 
Justyna Kandulska o scrapbookingu przeczytała w Internecie 8 lat temu.  Trafiłam na ogólnopolskie forum, które zafascynowało mnie na tyle, że wkrótce potem, w 2010 r. założyłam własny blog ruda-wykleja.blogspot.com  opowiada właścicielka marki GOscrap. Specjalizuje się w kartkach na uroczystości rodzinne i pamiątkach osobistych, np. spersonalizowanych notesach z podróży.  Przygoda z papierem otworzyła mnie na rękodzieło  zaczęłam szydełkować, a niedawno też robić na drutach. Miło jest wiedzieć, że można zrobić coś z niczego i wręczyć komuś unikatowy, własnoręcznie wykonany prezent – mówi Kandulska. Okazało się też, że to hobby może być podstawą dobrze funkcjonującego biznesu. Pani Justyna wraz z przyjaciółką zaczęły projektować i produkować własne papiery do scrapbookingu.  Założenie firmy było wyzwaniem, ale nigdy nie żałowałam tej decyzji, bo bycie częścią papierowego świata sprawia mi wiele radości  dodaje Kandulska.
dav
Scrapbooking – nowe rzemiosło
 
Kartki kupujemy na różne okazje – urodziny, komunie, rocznice ślubu – by pozostawić ślad swego udziału w uroczystości. Możemy je spotkać wszędzie: w kiosku, sklepie osiedlowym, na poczcie. Są zwykłe i eleganckie, zabawne i poważne, z życzeniami lub bez. Jednak chcąc ofiarować coś naprawdę wyjątkowego sięgamy po papierowe dzieła rzemieślniczych projektantów, nie bacząc na fakt, że są droższe od kartek produkowanych taśmowo.
Scrapbooking wydaje się być idealnym zawodowym zajęciem dla osób kreatywnych, które w pracy chcą realizować swoje hobby. Często scrapbookingiem zajmują się mamy, które początkowo chcą pogodzić pracę zawodową z obowiązkami macierzyńskimi, a później rozwijają swój rzemieślniczy biznes, nierzadko angażując rodzinę. I tak z miłości do papieru rodzi się nowe rzemiosło.
 
Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa, inicjatorka programu wsparcia rzemiosła na Dolnym Śląsku: – Scrapbooking to nowe rzemiosło, które zrodziło się z potrzeby piękna. Kupując papierowe dzieła dolnośląskich rzemieślników mamy pewność, że nasi bliscy otrzymają coś naprawdę wyjątkowego.
IwonaKrawczykFot. Archiwum UMWD
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

REKLAMA

Kliknij tutaj