Rekordowy półmaraton

Od momentu reaktywacji w 2012 r. wałbrzyski półmaraton z roku na rok cieszy się coraz większą frekwencją zawodników, stając się największym sportowym świętem pod Chełmcem. Tegoroczny, osiemnasty, zgromadził na starcie rekordową stawkę 3116 biegaczy, z których do mety dotarło 2390, w tym 587 pań. Ranga tej imprezy w kraju także systematycznie rośnie. Organizatorzy pod kierunkiem Romana Magdziarczyka, z myślą o zwiększeniu atrakcyjności rywalizacji, wytyczyli nową trasę i zmiana ta sprawdziła się, co potwierdziły pochlebne opinie kibiców, obserwujących liczny i kolorowy tłum uczestników imprezy, wśród których było wielu wałbrzyszan i mieszkańców naszego rejonu, którzy zasmakowali w systematycznym bieganiu. W sumie: mamy być z czego dumni!
Znowu całe podium zajęli Kenijczycy z grupy Benedek Team. Dwa pierwsze jego stopnie zostały opanowane przez tych samych zawodników, co przed rokiem, a pierwszy z wałbrzyszan, Piotr Holly, awansował w stosunku do poprzedniego półmaratonu o jedno miejsce. Wśród kobiet najlepszą okazała się Anna Rostkowska ze Szklarskiej Poręby, wyprzedzając Węgierkę i Ukrainkę.
Na 1641. miejscu zameldował się na mecie prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, zasłużony dla reaktywacji półmaratonu po 7 latach przerwy i propagator biegania dla zachowania zdrowia. Osiągnął czas 2:05,54.
Główna nagroda, Toyota Aygo, została wylosowana przez zawodnika z Warszawy.
Warto przypomnieć, że w maju 1995 r. odbyła się po raz pierwszy Wałbrzyska Dwudziestka, wymyślona przez biegaczy z Piaskowej Góry i Podzamcza (trasa prowadziła przez te dzielnice), a na starcie stanęło…21 zawodników. W 2005 r., w 12., ostatnim półmaratonie przed jego zawieszeniem, wygrał po raz pierwszy Kenijczyk, Richard Rotich. W pierwszym półmaratonie, po jego wznowieniu (2012 r.) pobiegło prawie 700 osób.
Andrzej Basiński
Wyniki XVIII Toyota Półmaraton Wałbrzych (21.0975 km):
Wycliffe Kipkorir Biwot – 1:06,54, 2. Joel Maina Mwangi – 1:07,15, 3. Karim Kwemoi – 1:09,52 (wszyscy Kenia), 4. Grzegorz Gronostaj (Wrocław) – 1:14,08, 5. Piotr Holly (Wałbrzych) – 1:16,53.
Kobiety: 1. Anna Rostkowska (Szklarska Poręba) – 1:19,59, 2. Zita Kacser (Węgry) – 1:20,52, 3. Swietłana Olinyk (Ukraina) – 1:23,18.
W biegu na 10,5 km zwyciężył wałbrzyszanin Łukasz Kondratowicz z rezultatem 37,32 min.