https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Festiwal w Sokołowsku

 
Znamy już program tegorocznej edycji festiwalu Konteksty w Sokołowsku. Impreza rozpocznie się 21 lipca oficjalnym otwarciem i projekcją filmu „Labirynt” Jana Lenicy. – Potem ruszymy w przestrzeń Sokołowska, które na 5 dni zamieni się w międzynarodowe laboratorium sztuki efemerycznej. A wszystko za sprawą artystów i artystek biorących udział w 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty – mówią organizatorzy imprezy.
 
Tegoroczna edycja Kontekstów rusza 21 lipca. Zaczynamy hucznie, bo od pokazu filmu Jana Lenicy „Labirynt” – pełnej symboliki animacji stanowiącej metaforyczną opowieść o antyutopijnym przesłaniu. Po oficjalnym otwarciu, na które zapraszamy do Kinoteatru Zdrowie, ruszymy eksplorować Sokołowsko szlakiem wyznaczonym przez kontekstowych artystów i artystki. Na spacer po zakamarkach miasteczka publiczność Kontekstów pójdzie razem z performerami: Alastairem MacLennanem, Przemysławem Kwiekiem, Jasmin Schaitl i Ralfem Petersem z grupy KörperSchlaffKlang. W filmową podróż festiwalowiczów zabiorą: pionierka sztuki feministycznej z Austrii, VALIE EXPORT i Benjamin Cook z brytyjskiego LUXa. Nie tylko publiczność trafi w ręce artystów. Twórczej obróbce poddana zostanie również przestrzeń miejska, w którą ze swoimi instalacjami wkroczą: Ewa Partum, Yola Kudela, Joanna Rajkowska i Andreas Saava.
Sobota na Kontekstach to dzień wernisażu wystawy „Sztuka według Andrzeja Mroczka” dokumentującej działalność kultowej galerii Labirynt. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie debata „Andrzej Mroczek In Memoriam”. Sobota to również czas eksploracji wieży Sanatorium Brehmera. Na kolejnych kondygnacjach budynku uczestnicy festiwalu zobaczą fotografie Mikołaja Smoczyńskiego, instalację Katy Connor i zdjęcia Zygmunta Rytki. Na miłośników sztuki performance czekają wystąpienia Franziscy Siegrit, Zdzisława Kwiatkowskiego, Ralfa Petersa i Przemysława Kwieka. Dojdzie też do interwencji w przestrzeń publiczną za sprawą działań Roberta Mainki, a swoją instalacje zaprezentuje Agnieszka Zalotyńska. Dzień drugi to kolejne spotkanie z filmem – w planie pokaz filmowej dokumentacji twórczości VALIE EXPORT, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z artystką oraz druga część prezentacji filmów LUXa ze wstępem Benjamina Cooka.
Trzeci dzień festiwalu upłynie pod znakiem sztuki performance, a wszystko za sprawą performujących tego dnia: Marlene Haring, Ewy Zarzyckiej, Igora Stahniva, Oleksandra Maksymowa, Jagody Kozon, Przemysława Kwieka i Ralfa Petersa. Festiwalowicze zostaną zabrani na performatywny spacer, którego przewodnikami będą Robert Bean i Barbara Lounder. Zajrzymy również do Kinoteatru Zdrowie, gdzie Józef Robakowski pokaże film „5 akcji artystycznych łódzkiej Galerii Maniakalnej z 1989 roku”, a swoją prezentację będzie miała Galeria Entropia oraz Ines Amado z performatywnym Bread Matters. Kontynuacją spotkań wokół postaci Andrzeja Mroczka będzie panel dyskusyjny poświęcony działalności galerzysty, w którym udział wezmą artyści, w tym m. in. Janusz Zagrodzki, Wojciech Stefanik i Robert Bean.
Performerzy i performerki zdominują również przedostatni dzień festiwalu. Sanatorium Brehmera wraz z Multimediami i przestrzenią okalającą budynek przejmą: Zofia Kuligowska, Vitalii Shupliak, Marta Kotwica, Ralf Peters, Przemysław Kwiek i Krzysztof Żwirblis. Krzysztofa Żwirblisa będzie można spotkać również w Kinoteatrze Zdrowie. Tam na festiwalowiczów czekać będą także: Gerard Lebik, Wojciech Stefanik, Olha Czychryk, Robert Bean i Barbara Lounder. Wyjdziemy również w przestrzeń miejską. Interwencji na Placu Kieślowskiego dokona katharinajej, natomiast ulica Główna trafi w ręce Janusza Bałdygi. Miłośników sztuki filmowej w podróż po ruchomych obrazach zabierze Piotr Krajewski z Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO.
Ostatniego dnia Konteksty zostaną oddane w całości młodym twórcom. Tego dnia w Sokołowski park wypełnią działania stanowiące interpretację hasła przewodniego festiwalu, czyli „Tak to jest”. A wszystko za sprawą artystów i artystek młodego pokolenia, którzy zgłosili się do Platformy Otwartej festiwalu Konteksty.
Więcej informacji na stronie sokolowsko.org.
(RED)
Konteksty2017

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty