Półfinał z Obrą

Zwycięstwo w Ostrowie Wielkopolskim nad Stalą II nie dało koszykarzom Górnika Trans.eu upragnionego awansu na pierwsze miejsce w tabeli grupy D II ligi. Czasu na rozpamiętywanie straconych szans nie ma, bo już w ten weekend rozpoczyna się rywalizacja w fazie play off o awans do I ligi.
By myśleć o zdetronizowaniu Śląska Wrocław, koszykarze Górnika Trans.eu musieli bezwarunkowo wygrać w Ostrowie Wielkopolskim z rezerwami Stali i liczyć na potknięcie „Kosynierów” w nieodległym Kaliszu. Ale podopieczni Arkadiusz Chlebdy swoje spotkanie rozpoczęli niemrawo, co walczący o czwartą lokatę ostrowianie skrzętnie wykorzystali. Od stanu 7:7 „Stalówka” zdobyła 10 pkt. z rzędu i do końca I połowy zwiększała przewagę, która:po syrenie kończącej II kwartę – wynosiła już 17 pkt. (44:27). W tym czasie zespół gości raził indolencją strzelecką i stratami.
Role odwróciły się po długiej przerwie. Górnik zacieśnił obronę i w końcu zaczął wykorzystywać swoje atuty w ataku. Gospodarzom nie pomagały przerwy na żądanie trenera Mikołaja Czai, bo rozpędzający się rywale nie dawali wybić się z uderzenia. W 30 min., po dwóch rzutach wolnych Marcina Wróbla, wałbrzyszanie przegrywali już tylko 49:51 i zanosiło się na emocje w IV kwarcie. W 35 min., po podaniu od Wróbla, Piotr Niedźwiedzki zdobył 2 pkt. z wyskoku, dając tym samym swojej drużynie pierwsze prowadzenie w tym meczu. Co prawda Rosik zdołał jeszcze doprowadzić do remisu 58:58, lecz wicelider grupy D na akcje ostrowian odpowiadał trójkowymi trafieniami Rafała Glapińskiego i Rafała Niesobskiego. Na półtorej minuty przed końcową syreną, przy stanie 64:60, za trzy trafił Olejnik, lecz w kolejnej akcji Glapiński dokładnym podaniem otworzył Wróblowi drogę do kosza, a ten nie zmarnował okazji i z wyskoku punktował za dwa. Stal zdołała jeszcze zmniejszyć stratę do jednego oczka, a w ostatnich sekundach spotkania nie trafił Olejnik i mecz zakończył się minimalną wygraną Górnika 66:65.
Radość ze zwycięstwa zepsuł wałbrzyszanom Śląsk, który pewnie wygrał w Kaliszu z Drogbrukiem 92:68 i obronił pierwsze miejsce w grupie D. A tak przedstawiają się pary I rundy play-off, w której gra toczyć się będzie do dwóch zwycięstw systemem 1-1-1: Śląsk – Polkąty, Górnik Trans.Eu – Obra, Sudety – Gimbasket, Rawia – Stal II. Pierwszy mecz z Obrą Górnik rozegra w Hali Wałbrzyskich Mistrzów już 11 marca o godz. 17.00. Rewanż zaplanowany został w Kościanie na 18 marca, a ewentualne trzecie spotkanie na 22 marca (środa).
Ekipy: WKK Wrocław, Sokół Marbo Międzychód i MKS Otmuchów zakończyły już sezon, a w fazie play-out (do dwóch zwycięstw, systemem 1-1-1) o utrzymanie w II lidze zagrają Drogbruk z Muszkieterami.

Stal Ostrów Wielkopolski – Górnik Trans.eu Wałbrzych 65:66 (26:18, 18:9, 7:22, 14:17)
Górnik Trans.eu: Niesobski 18, Wróbel 13, Niedźwiedzki 12, Glapiński 8, Kozak 7, Ratajczak 5, Bochenkiewicz 3, Krówczyński 0.

Tabela grupy D II ligi po sezonie zasadniczym (punkty, mecze rozegrane, mecze wygrane-przegrane, punkty zdobyte : punkty stracone):

1. Śląsk Wrocław                         46        24        22:2     1894:1444
  2. Górnik Trans.eu Wałbrzych 45        24        21:3     1909:1518
  3. Sudety Jelenia Góra             42        24        18:6     1760:1669
  4. Rawia Rawag Rawicz             40        24        16:8     1877:1630
  5. Stal II Ostrów Wlkp.             40        24        16:8     1805:1559
  6. Röben Gimbasket Wrocław 36        24        12:12   1634:1734
  7. Obra Kościan                         34        24        10:14   1655:1813
  8. Polkąty Kąty Wrocławskie 34        24        10:14   1536:1660