https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dzieci stworzyły własne muzeum

 
W miniony poniedziałek Gminne Centrum Edukacyjno-Społeczne w Starych Bogaczowicach zamieniło się w wiejskie muzeum dziecięce. Eksponatami były zabytkowe przedmioty codziennego użytku, które najmłodsi mieszkańcy gminy znaleźli w swoich domach.
 
Dzieci opowiadały zaproszonym gościom (władzom gminy, dyrekcji zespołu szkół oraz gminnej biblioteki publicznej, rodzicom i dziadkom) o pochodzeniu i przeznaczeniu wszystkich eksponatów. Poniedziałkowe wydarzenie było zwieńczeniem projektu „Wiejskie Muzea Dziecięce”, który zrealizowało Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej ze środków z programu Kultura Dostępna. Projekt prowadziły dwie animatorki-koordynatorka całego projektu: dr. Kamila Kamińska oraz studentka Uniwersytetu Wrocławskiego Barbara Dziewierska. W „Wiejskich Muzeach Dziecięcych” wzięły udział dwie klasy: 4 z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach oraz klasa 2 i 3 ze szkoły filialnej w Strudze.
Projekt zaangażował dzieci w odkrywanie przeszłości swojej rodziny, poznawanie okolicy, w której mieszkają, gromadzenie wiedzy na temat przedmiotów, które pomimo tego, że leżą w domu są eksponatami muzealnymi. Dzieci, poprzez gromadzenie przedmiotów codziennego użytku należących do babć, dziadków czy rodziców, poznawały ich historie oraz historie swoich rodzin. Odkrywały jak żyło się zanim przyszły na świat, co robiono w wolnym czasie, jak gotowano, czym prasowano, jak liczono przed erą kalkulatorów oraz wiele innych informacji, które często odchodzą w niepamięć. Przed stworzeniem własnego muzeum, dzieci wzięły udział w warsztatach przygotowujących je do tego wydarzenia. Oprócz zajęć w szkole, uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Współczesne we Wrocławiu.
(IL)
muzeum2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wiejskie Muzeum Dziecięce powstało w Gminnym Centrum Edukacyjno-Społeczne w Starych Bogaczowicach.

REKLAMA

Kliknij tutaj