https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

W hołdzie Solidarności

W ramach obchodów 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 11 grudnia w hali Aqua Zdrój w Wałbrzychu wystąpi zespół Lombard z widowiskiem multimedialnym „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”. Kulminacja obchodów nastąpi 13 grudnia.
w-holdzie-solidarnosci
 
 
 
 
 
 
 
 
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego o godz. 13.00 w auli I LO w Wałbrzychu odbędzie się konferencja „WRON-a orła nie pokona”. Na godz. 16.30 zaplanowane zostało złożenie kwiatów przy tablicy Solidarności na ul. Wysockiego w Wałbrzychu (na przeciwko Starej Kopalni), a o godz. 18.00 w kościele Aniołów Stróżów przy ul. Moniuszki zostanie odprawiona msza za ojczyznę.
– Zbliża się 35-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nocy 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski, stojąc na czele junty wojskowej wprowadził stan wojenny. W pierwszych jego dniach aresztowano ok. 5 tys. działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”. Trzy dni później, podczas pierwszej po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce audiencji ogólnej, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał wstępnej próby oceny tego faktu, stwierdzając: „Polacy mają jako naród, prawo do życia swoim własnym życiem – i do rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych w duchu własnych przekonań, zgodnie ze swoją kulturą i tradycją narodową. Spraw tych, niewątpliwie trudnych, nie można rozwiązywać przy użyciu przemocy. Papież skierował także prośbę do wszystkich swoich rodaków: trzeba wrócić na drogę odnowy, kształtowanej metodą dialogu, przy poszanowaniu praw człowieka pracy. Ta droga nie była łatwa – ze zrozumiałych przyczyn – ale nie jest niemożliwa. Siła i powaga władzy wyraża się także w dialogu, a nie w użyciu siły” (16 XII 1981).
Bardzo wyraźnie i zdecydowanie Papież poparł jednocześnie „Solidarność”. Przemawiając na placu Świętego Piotra stwierdził, iż to pojęcie
„mówi o wielkim wysiłku którego dokonali ludzie pracy (…), aby zabezpieczyć prawdziwą godność człowieka pracy. Zdaniem Papieża słowo „Solidarność” mówi o wysiłku zmierzającym do […] sprawiedliwości i pokoju. Stąd jest ono szeroko znane i przyjmowane z uznaniem na całym świecie. „Solidarność” należy do współczesnego dziedzictwa ludzi pracy” (1 I 1982).
Represje , które trwały niemal do końca 1988 roku, nie zdołały stłumić oporu demokratycznej opozycji, która w pokojowy sposób doprowadziła do obalenia, obcego nam, systemu komunistycznego. Wałbrzyski Instytut Jana Pawła II opracował program obchodów 35-tej rocznicy tamtego dramatycznego okresu naszej historii. Program ten możemy zrealizować dzięki współpracy z zarządami: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Aqua Zdroju, a także życzliwości dolnośląskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, KGHM oraz Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Toyota Wałbrzych. Patronat nad uroczystościami przyjęli: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej oraz ks. prof. dr hab. Ignacy Dec – Biskup Świdnicki, a komitet organizacyjny tworzą: Jerzy Langer – prezes Stowarzyszenia Instytut Jana Pawła II, Kamil Zieliński – wicewojewoda dolnośląski, Radosław Mechliński – zastępca Przewodniczącego ZR Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Cezary Kuriata – przewodniczący Zarządu Komitetu Terenowego PiS w Wałbrzychu – mówią organizatorzy wałbrzyskich obchodów.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty