https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Będzie fabryka, będzie praca

Około 650 mln złotych wyniosą kolejne inwestycje koncernu Toyota w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Projekty związane będą z uruchomieniem produkcji hybrydowych skrzyń biegów oraz nowych silników benzynowych. W wyniku inwestycji koncern deklaruje stworzenie co najmniej 100 nowych miejsc pracy.
 
– Cieszymy się z decyzji japońskiego koncernu, tym bardziej, że wpłynie ona na stabilność działalności zakładów i generowanego przez nie zatrudnienia – podkreśla Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Warty podkreślenia jest fakt, że funkcjonowanie koncernu znacznie wykracza poza sferę czysto biznesową, dotykając spraw ważnych dla mieszkańców regionu. Toyota wpisała się na stałe, nie tylko w krajobraz gospodarczy Dolnego Śląska, ale również w jego charakter społeczny – dodaje prezes.
W ramach nowych inwestycji wałbrzyski zakład Toyota Motor Manufacturing Poland rozpocznie w 2018 roku produkcję przekładni napędów hybrydowych. Podzespoły będą współpracowały z silnikiem o pojemności 1.8 l w zespole napędowym montowanym we wszystkich sprzedawanych w Europie hybrydowych modelach Toyoty Auris i Auris Touring Sports. Znajdzie też zastosowanie w Toyocie C-HR, nowym crossoverze, którego produkcja ruszy z końcem bieżącego roku. Obecnie układy hybrydowe powstają w zakładzie Toyoty w Japonii, skąd są importowane do Europy. Dodatkowo, w fabryce w Wałbrzychu, od 2018 roku realizowane będą funkcje badawcze, które poprzez testowanie materiałów będą wspomagać proces lokalizacji części do produkcji przekładni hybrydowych.
– Toyota jest zaangażowana w inwestycje produkcyjne w Polsce od 1999 roku zatrudniając obecnie 2000 stałych pracowników. Chcemy dalej wzmacniać naszą obecność – powiedział Eiji Takeichi, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. – Poszerzenie produkowanego asortymentu o hybrydy zapewni większą stabilność naszej działalności z korzyścią dla naszych pracowników i lokalnej społeczności – dodał.
Kolejny projekt zakłada uruchomienie w 2019 roku produkcji nowych silników benzynowych w zakładzie Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach. W fabryce zlokalizowanej w wałbrzyskiej strefie tworzone są obecnie jednostki napędowe diesla. Uruchomienie linii montażowej zupełnie nowego, 2-litrowego silnika benzynowego, uzupełni asortyment Toyoty przeznaczony dla samochodów produkowanych w Europie w nadchodzących latach.
– Fabryka w Jelczu-Laskowicach produkuje obecnie tylko silniki wysokoprężne. Jednak rynek europejski ewoluuje w kierunku zwiększonego udziału pojazdów benzynowych, hybrydowych oraz elektrycznych – stwierdził Kazunori Masuoka, prezes Toyota Motor Industries Poland. – Dlatego też istotne było dla nas zróżnicowanie produkcji i rozwój umiejętności wytwarzania silników benzynowych, co pomoże zapewnić naszej fabryce stabilniejszą przyszłość – podkreślił.
Koncern poinformował również o planowanym połączeniu obu przedsiębiorstw w jedną organizację, które ma być sfinalizowane pod koniec marca 2017 roku. Firma przyjmie nazwę Toyota Motor Manufacturing Poland.
 
Jak zapowiadają przedstawiciele koncernu, nakłady dla obu projektów wyniosą około 650 milionów złotych. Zwiększy to łączną wartość inwestycji produkcyjnych Toyoty w Polsce do ponad 4 miliardów złotych.
(JS)
 toyota-walbrzych
 
 
 
 
 
 
W wałbrzyskiej fabryce Toyoty będą produkowane hybrydowe skrzynie biegów.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty