https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Koncert Trzech Kultur

W najbliższą niedzielę odbędzie się niezwykłe widowisko operetkowe w Jedlinie Zdroju. Od lat gmina organizuje koncerty o tematyce religijnej. To prawdziwie ekumeniczna wędrówka przez tradycje różnych religii: katolickiej, prawosławnej, żydowskiej i ewangelickiej. Każda z nich ma swoje grono wyznawców, ale też wielką rzeszę ludzi zainteresowanych i życzliwych, pragnących poznać tajniki innych wyznań.
 
Jednym z ważniejszych wydarzeń organizowanych cyklicznie w Jedlinie-Zdroju jest Koncert Trzech Kultur – impreza, mająca na celu popularyzację oraz edukację poprzez poznawanie bogactwa kulturowego m.in. pieśni operowych. W tym roku na Koncercie Trzech Kultur, po raz pierwszy organizowanym w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury, zadania dofinansowanego z budżetu województwa dolnośląskiego, zagoszczą największe sławy polskiej sceny operetkowej i operowej. Wystąpi Opera Night Group z udziałem Agnieszki Świerczyńskiej – Sokolnickiej (sopran), Doroty Zawadzkiej ( mezzosopran) i Wojciech Sokolnicki (tenor) przy akompaniamencie Aleksandry Machaj (skrzypce), Michała Zatora (harfa) i Piotra Zukowskiego (fortepian).
Opera Night to nowoczesna grupa muzyków, tworząca wyjątkowe koncerty poprzez wykorzystanie klasycznego brzmienia głosów operowych, elektroniki i niecodziennego instrumentarium takiego jak harfa, fortepian, skrzypce, klarnet i obój. W swoich koncertach wykorzystują dźwięki elektroniczne, wizualizacje, teledyski i ruch sceniczny. Ich celem jest elastyczne połączenie różnych gatunków muzyki: od fascynującej opery, poprzez musical do słynnych tematów muzyki filmowej i rozrywkowej. Projekt był już wystawiany na różnych scenach w Polsce i otrzymał bardzo pozytywne recenzje docierając do szerokiego spektrum publiczności.
Warto dodać, że Agnieszka Świerczyńska-Sokolnicka (sopran liryczny z koloraturą) to artystka występująca na deskach wielu teatrów w kraju i za granicą – m.in. Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro di Verdi Pisa, Teatro Alghieri Rawenna czy Teatro Politeama Garibaldi w Palermo. Urodzona w Wałbrzychu, gdzie swoje zdolności muzyczne rozwijała w I i II stopniu Szkole Muzycznej im. S. Moniuszki (I i II stopnia) w klasie skrzypiec Iwony Wesolińskiej. A gdy odkryła zdolności wokalne  rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu Ewy Wójciak-Wdowickiej, której jest absolwentką. Z kolei Wojciech Sokolnicki to tenor dramatyczny młodego pokolenia, charakteryzujący się ciemną, a jednocześnie świeżą barwą głosu. Studiował na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Wałbrzychu w klasie saksofonu. Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami w Polsce oraz poza granicami kraju.
Na koncert do kościoła przy ul Jana Pawła II w Jedlinie Zdroju, który rozpocznie się 16 października o godz. 18:00, zapraszają Gmina Jedlina Zdrój i Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego. Wstęp wolny.
(RED)
plakat-sacrum

REKLAMA

Kliknij tutaj