https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Monitoring – lepiej i taniej niż myślisz

 
Rozmowa z Robertem Rogalą z wałbrzyskiej firmy Start Net, specjalizującej się w nowoczesnych systemach monitoringu.
start-net-monitoring
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czy instalacja monitoringu jest  droga?
Robert Rogala: – Nie biorąc pod uwagę, że taka instalacja żyje przez 5-7 lat, a często i dłużej, to jednostkowy koszt instalacji nie jest wysoki. Koszt instalacji dla typowej wspólnoty mieszkaniowej mieści się w przedziale 2 -3 tysiące złotych. Biorąc pod uwagę czas pracy systemu i korzyści jakie nam daje, taka kwota nie wydaje się być wygórowana. Monitoring nie jest alternatywą dla policji czy innych służb, które mają dbać o nasze dobro i bezpieczeństwo, ale – jak pokazują doświadczenia naszych klientów – to monitoring chroni nas przed tym najbardziej złośliwym i dokuczliwym chuligaństwem. Zdalny podgląd obrazu na żywo oraz nagrań archiwalnych pozwala nam uzyskać pełną kontrolę na naszym obiektem.
 
Wiele osób jest jednak rozczarowana jakością nagrań…
– Nie można porównywać kamer, czy rejestratorów sprzed 5 – 8 lat do urządzeń montowanych obecnie. Dziś mamy do dyspozycji kamery IP, które oferują jakość Full HD. Postęp technologiczny oraz miniaturyzacja są bardzo widoczne w systemach monitoringu. To, co kilka lat temu wydawało się fantastyką – np. podgląd na telefonie czy tablecie – teraz jest rzeczywistością, a jakość, ostrość i głębia obrazu są miłym zaskoczeniem. Na życzenie klienta montujemy specjalne kamery, które podołają każdym wyzwaniom, np. takim jak piec hutniczy lub ciemne zakamarki drukarni.
 
Czy kamery „widzą” w nocy?
– Ciemna listopadowa noc nie jest żadnym problemem. Ciemność nie jest już osłoną dla niepożądanych gości tych na dwóch, a często i na czterech nogach. Zazwyczaj nie instalujemy kamer by śledzić dzikie zwierzęta, ale liczba lisów, kun, kotów, a nawet dzików czy saren, które poruszają się nocami po naszym mieście może zadziwić. Kamery w nocy używają podświetlenia IR, a jeśli nie jest to możliwe, to wystarcza im światło księżyca lub gwiazd. Możliwości techniczne na ten moment są niesamowite.
 
Często słyszymy o foto-pułapkach. Co to jest ?
– Foto-pułapka jest małym, autonomicznym urządzeniem, które pozostawione w lesie, na budowie, czy w zakamarkach magazynu rejestruje obraz w postaci zdjęć lub filmów. Urządzenie takie reaguje na ruch działa zarówno w dzień, jak i w nocy, zużywa bardzo mało energii a dzięki specjalnej obudowie jest odporne na warunki atmosferyczne. Umieszczamy je w miejscach, gdzie nie możemy z przyczyn technicznych lub innych zainstalować typowych kamer. Takimi miejscami są często place budowy, wyciągi narciarskie lub inne instalacje oddalone od siedzib ludzkich oraz źródeł prądu. Foto-pułapka może w czasie rzeczywistym wysyłać nam zdjęcia albo filmy na komputer lub telefon, co bardzo ułatwia opiekę nad obiektem.
 
Kamery IP – czy to coś nowego?
– Nie, kamery IP są kamerami w pełni cyfrowymi, często działają również w technologii WiFi i do transmisji obrazu nie potrzebują kabla – wystarczy tylko zasilanie do kamer. Obraz z kamer IP może być rejestrowany na rejestratorze oraz bardzo często na karcie pamięci, która jest wmontowana w kamerę. Sam podgląd z tych urządzeń może być realizowany na domowym telewizorze, komputerze stacjonarnym lub laptopie.
 
Można powiedzieć, że monitoring zrobił się tani?
– Nasze hasło to „ monitoring lepszy i tańszy niż myślisz” -dlatego zapraszamy do naszej firmy, gdzie dobieramy system pod indywidualne potrzeby naszych klientów. Wysokiej klasy kamery Vivotek, Hikvision czy Axis są warte swojej ceny, co potwierdzają nasi klienci. Jeśli ktoś raz zdecydował się na dobry sprzęt i zobaczył różnicę, to już nie wraca do tańszych i kiepskich produktów oferowanych na portalach aukcyjnych. Monitoring nie tylko jest tańszy niż kiedyś, ale przede wszystkim jest dużo lepszy i nowocześniejszy. Furorę robi kamera „rybie oko”, która monitorować cały sklep lub mały magazyn.
W naszym salonie sprzedaży przy ul. Chrobrego 14-16 w Wałbrzychu można zobaczyć obraz z kamer tanich oraz kamer dobrych, a dodatkowo – jeśli klient ma jakieś potrzeby specjalne – możemy dostarczyć do testów dowolny sprzęt dostępny w Europie.
(TP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty