https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pamięci żołnierzy wyklętych

W Parku Miejskim im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To już czwarta ogólnopolska edycja tego wydarzenia, w Wałbrzychu organizowana po raz drugi. Na starcie biegu głównego na 1963 m stawiło się ponad 450 biegaczy. W imprezie wzięły udział również dzieci, pokonując dystanse: 150 m – przedszkolaki, 500 m – uczniowie klas 1-3 oraz 1 km – uczniowie klas 4-6. Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
bieg tropem wilczym
Głuszyckie Centrum Kultury po raz drugi  włączyło się w organizację największego biegu pamięci w Polsce, by oddać hołd zapomnianym bohaterom – żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Bieg zorganizowany 28 lutego poprzedziła  msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kaplicy św. Józefa. Przed startem  rozgrzewkę poprowadzili  Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca.  „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” na symbolicznym dystansie 1963 metrów pokonała liczna grupa mieszkańców wraz z burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem, głuszyckim radnymi Edytą Popek i Krzysztofem Krzymińskim. W wielopokoleniowym biegu brały także udział dzieci z rodzicami, młodzieży z grupy ACTIV-UP z Głuszycy Górnej, a także seniorzy.  Biegnących prowadził konno Zbigniew Sosnowski, ubrany w strój ułański. Dla pierwszych 50 zgłoszonych osób organizator ogólnopolskiego biegu – Fundacja Wolność i Demokracja – przekazała pakiety startowe wraz z koszulkami i medalami, które na mecie wręczał zastępca burmistrza Głuszycy Grzegorz Szymański oraz głuszyckie harcerki – Celestyna Chlastawa i Weronika Jarosz. Po zakończonym biegu w sali Centrum Kultury czekał na wszystkich ciepły poczęstunek przygotowany przez Jadłodajnię Finezja. W trakcie niedzielnego biegu głuszyczanie włączyli się także do ogólnopolskiej zbiórki publicznej przeznaczonej  na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33.
-Dziękuję mieszkańcom Głuszycy i gościom z okolic za wspólne oddanie hołdu polskim patriotom poprzez uczestnictwo w dzisiejszym biegu – powiedział w czasie wręczania pakietów startowych burmistrz Głuszycy.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty