https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Uzdrowisko bez dymu

W Jedlinie – Zdroju rozpoczęła się realizacja pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji przez spalanie bezdymnego paliwa „błękitny węgiel”. Już pierwsze dni palenia ekologicznym węglem pokazały efekty w postaci zdecydowanie mniejszego zadymienia i zanieczyszczenia podwałbrzyskiego kurortu.
 
Przypomnijmy: w połowie października bieżącego roku burmistrz Jedliny Zdroju Leszek Orpel podpisał porozumienie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu o przystąpieniu gminy do pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez spalanie bezdymnego paliwa „błękitny węgiel”. Celem programu jest sprawdzenie w warunkach rzeczywistych wpływu spalania „błękitnego paliwa” na ograniczenie niskiej emisji. Na mocy porozumienia Jedlina-Zdrój otrzymała nieodpłatnie do testowania 400 ton bezdymnego węgla. Najpierw program skierowany był przede wszystkim do mieszkańców strefy uzdrowiskowej A i B miasta (od ulicy Wałbrzyskiej aż do Placu Zwycięstwa w stronę wiaduktów). Warunkiem udziału w programie było użytkowanie pieca, piecokuchni, pieca kaflowego, kotłów c.o. itp. z ręcznym zasypem paliwa stałego oraz podpisanie deklaracji udziału w programie będącej równoczesną akceptacją regulaminu programu. Każdy, kto zgłosił się do programu i wypełnił deklarację, otrzymał nieodpłatnie węgiel, ponosząc jedynie koszt transportu ze składowiska opału P.H.U. Tomalik przy ulicy Kłodzkiej do swojej posesji.
Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było tak wielkie, że burmistrz poczynił starania i uzyskał w ramach projektu badawczego dodatkowo 200 ton „błękitnego węgla”. Dzięki temu do uczestnictwa w programie włączono także mieszkańców strefy C uzdrowiskowej gminy.
– Informujemy mieszkańców strefy C (Glinica, Kamieńsk, Jedlinka, Suliszów), że odbiór węgla ze składu opałowego przy ul. Kłodzkiej 25B odbywać się będzie do 15 grudnia. Koszt dostawy węgla przez skład opałowy wynosi 30 zł i jest płatny przy odbiorze węgla. W przypadku korzystania z własnego transportu prosimy o zgłoszenie tego faktu do składu opałowego pod nr telefonu 74 845 58 70. Przypominamy, że obowiązkiem wynikającym z udziału w projekcie jest wypełnienie ankiety dostarczonej wraz z węglem i przekazanie jej do Urzędu Miasta w Jedlinie Zdroju do 16 stycznia 2016 r. – wyjaśniają pracownicy jedlińskiego magistratu.
(RED)
 czysta Jedlina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Już pierwsze dni palenia „błękitnym węglem” pokazały efekty w postaci zdecydowanie mniejszego zadymienia i zanieczyszczenia Jedliny – Zdroju.

REKLAMA

Kliknij tutaj