https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Tradycja godna podziwu

Dziś Wodociągi Wałbrzych to silne i nowoczesne przedsiębiorstwo, w którym na pierwszym miejscu stawia się dobro odbiorców. W tym roku przypada 115 rocznica ich działalności, bowiem pierwszy Zakład Wodociągów powstał już w 1900 r. – to dobry moment na podsumowania.
Wodociagi Walbrzych_115 lecie
 
 
 
 
 
 
Wodociągi Wałbrzych działają na obszarze 9 gmin w trzech powiatach, tj. powierzchni ok. 630 km2. Woda dostarczana jest rurociągami o długości ponad 900 km2 – to odległość, jaką trzeba by pokonać np. z Wałbrzycha do Gdańska i z powrotem. Każdego dnia pracownicy Wodociągów dokładają wszelkich starań, by woda najwyższej jakości dotarła do przeszło 200 000 odbiorców.
Co się dzieje, zanim woda pojawi się w Twoim kranie?
Zanim woda trafi do mieszkań użytkowników jest poddawana dobroczynnym procesom filtracji, oczyszczania i uzdatniania – musi spełniać standardy dyrektyw unijnych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Stan faktyczny wody kontrolowany jest codziennie w laboratorium własnym Wodociągów oraz przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Od początku istnienia Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Wałbrzychu nie odnotowano ani razu przekroczenia dopuszczalnych norm i odchyleń bakteriologicznych.
Wałbrzych jako jedyne miasto w Polsce (wśród miast mających ponad 100 tys. mieszkańców), znajduje się w kotlinie o średniej wysokości 450 – 500 m n.p.m., na dodatek na terenie pokopalnianym. Poza tym woda w wałbrzyskich kranach musi niekiedy przebyć drogę ponad 20 kilometrów z przewyższeniami sięgającymi nawet 120 metrów, co odpowiada wysokości czterech wieżowców dziesięciopiętrowych ustawionych jeden na drugim. Z tego względu konieczne jest utrzymywanie wysokiego ciśnienia, nawet kilkunastu atmosfer.
Ciągły rozwój receptą na sukces
Wodociągi Wałbrzych stawiają na modernizację i nowoczesność. Stała poprawa jakości świadczonych usług jest wynikiem nieustannego rozwoju i pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, dzięki którym zmodernizowano trzy oczyszczalnie ścieków oraz wybudowano i wyremontowano ponad 100 km sieci kanalizacyjnej. Całość inwestycji kosztowała ponad 300 mln. zł. Obecnie trwa kolejna inwestycja dotowana ze środków unijnych pn. „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji”, w ramach której Wodociągi otrzymają 2,2 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Spójności. Starania Spółki zostały w tym roku bardzo hojnie docenione – Wodociągom Wałbrzych przyznano I miejsce w Plebiscycie Gospodarczym Muflony 2014 w kategorii Gmina/Firma Eko-Przyjazna, Złote Godło QI Najwyższa Jakość 2015 w kategorii „Usługa”, I miejsce w konkursie „Głośna Woda” za działania na rzecz edukacji ekologicznej oraz II miejsce w Plebiscycie Gospodarczym „Gwiazdy Biznesu” w kategorii Biznes Odpowiedzialny Społecznie.
Wodociągi Wałbrzych to nie tylko woda
Wodociągi Wałbrzych bardzo silnie wspierają lokalne społeczności oświatowe, kulturalne i sportowe. Aby pozyskać wykwalifikowanych pracowników, pod ich patronatem utworzono klasę zawodową o specjalności monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, której uczniowie odbywają liczne praktyki w Zakładzie, a najlepsi z nich znajdą tutaj zatrudnienie.
Szeroko promowana jest także edukacja ekologiczna w zakresie ochrony wody pitnej. Poprzez konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha”, który jest adresowany do wszystkich szkół z terenu działalności WZWiK, czyli do niemal 120 placówek oświatowych, wiedza ta dociera do uczniów na wszystkich szczeblach nauki – od przedszkoli po szkoły średnie. Atrakcyjne nagrody rzeczowe indywidualne oraz dla szkół sprawiają, że zaangażowanie uczestników z roku na rok przerasta oczekiwania organizatorów. Konkurs jest dotowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Zgodnie z ideą „Wodę piję – zdrowo żyję” Wodociągi Wałbrzych wpierają także drużyny i imprezy sportowe – są sponsorem tytularnym lokalnego klubu siatkarskiego MKS Chełmiec Wodociągi Wałbrzych. Podczas Toyota Półmaratonu Wałbrzych zapewniają kurtyny wodne, wspierają organizację lokalnych wydarzeń biegowych i rowerowych.
Dobra woda z kranu
Czas uświadomić sobie, że woda w wałbrzyskich kranach nie ustępuje jakością tej butelkowanej – można ją pić bez obaw, także bez wcześniejszego przegotowania, jeżeli tylko stan wewnętrznej instalacji w budynku jest zadowalający. Żeby zachęcić do nowego, zdrowego nawyku, zamontowano zdroje wody pitnej we wszystkich wałbrzyskich szkołach, a także w placówkach w Jedlinie-Zdroju i w Szczawnie-Zdroju. Niedługo rozpocznie się popularyzacja picia kranówki także wśród mieszkańców – każde gospodarstwo domowe w Wałbrzychu otrzyma w prezencie od Wodociągów dzbanek z logo i napisem „Dobra woda z kranu”.
Marzena Zagrodna

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty