https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Z Walimia za ocean

Film o Łukaszu Kazku, poszukiwaczu depozytów z Dolnego Śląska będzie pokazywany na festiwalu w USA. Wyprodukowany przez „Fakty po południu TVN24” reportaż pt. „Depositary” (Depozytariusz) w reżyserii Mateusza Kudły zakwalifikował się jako film dokumentalny na festiwal filmowy w Chicago – 27th Polish Film Festival in America.
 
Ten dwunastominutowy dokument przedstawia historię Łukasza Kazka, który w Górach Sowich na Dolnym Śląsku odnajduje depozyty, ukryte przez niemieckich mieszkańców wysiedlanych z ziem odzyskanych po II wojnie światowej. Bohater nie sprzedaje znalezionych skarbów, ale odszukuje ich właścicieli, by sentymentalne depozyty – fotografie, dokumenty i osobiste pamiątki – wróciły do nich po siedemdziesięciu latach. Ich reakcje są niezwykle emocjonalne, jednak nie wszyscy radzą sobie z przeszłością. Jeden z odszukanych właścicieli odmówił przyjęcia pliku osobistych listów, prosząc, by bohater reportażu więcej się z nim nie kontaktował. Zastrzegł, by wstrząsająca treść korespondencji została opublikowana dopiero po jego śmierci – dlatego co roku, na boże narodzenie, wysyła Łukaszowi Kazkowi pustą kartkę. Szacunku do przeszłości bohater reportażu nauczył się od swojego dziadka – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Depozytariusza” będzie można obejrzeć w niedzielę 22 listopada br. o 3:30 PM. na ekranie kina Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave. Chicago, IL 60642), znanego z kultowego programu pokazu filmów dokumentalnych doscPace, najwyższej jakości sprzętu cyfrowego i dźwiękowego.
27th Polish Film Festival in America to prawdopodobnie najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego, na który zjeżdża nawet 35 tys. kinomanów z całego świata. Laureatami wręczanych na festiwalu nagród byli m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Paweł Pawlikowski, Sławomir Idziak czy Agnieszka Holland.
(RED)
 lukasz Kazek ze swoim archiwum
 
 
 
 
 
 
 
 
Łukasz Kazek wraz ze swoim archiwum (fot.Artur Głupczyk).

REKLAMA

Click Here