https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Impreza jakiej nie było

Strzegom zorganizuje w 2017 roku Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. – Będzie to jeździecka impreza, jakiej dotychczas w Polsce nie przeprowadzono – powiedział Marcin Konarski, dyrektor zawodów w Strzegomiu.
 
Po wrześniowych Mistrzostwach Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, które odbyły się w Blair Castle w Szkocji, uroczyście przekazano flagę FEI (Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej) burmistrzowi Strzegomia Zbigniewowi Suchycie, jako gospodarzowi kolejnego europejskiego czempionatu.
– Odbierając flagę FEI zapewniłem, że Strzegom wzorowo wywiąże się z zadania. Trzydniowy pobyt w Szkocji, oprócz oglądania zawodów, poświęciłem na promocję miasta o sporych tradycjach w różnych dziedzinach. Mamy się czym pochwalić – powiedział burmistrz Suchyta.
Ceremonię obserwowała z trybun królowa brytyjska Elżbieta II wraz z małżonkiem, księciem Filipem.
ME w WKKW odbędą się w Strzegomiu w dniach 24-27 sierpnia 2017 roku. W końcowej fazie starań o przyznanie organizacji zawodów, miasto rywalizowało z francuskim Fontainebleau.
Konarski, były wieloletni jeździecki kadrowicz i uczestnik mistrzostw Europy, obecnie prezes Ludowego Klubu Sportowego Stragona Strzegom i trener w ośrodku jeździeckim oraz główny organizator zawodów, stwierdził, że miasto i klub sprostają wyzwaniu.
– Jeździeckiej imprezy tej rangi jeszcze w Polsce nie organizowano, tym bardziej więc jesteśmy zmobilizowani, by przeprowadzić ją wyjątkowo sprawnie. Z pewnością wykorzystamy nasze doświadczenia z dotychczasowych zawodów w Strzegomiu w międzynarodowej obsadzie.
Strzegom od wielu lat jest gospodarzem rywalizacji w tej dyscyplinie. W czerwcu, na hipodromie w Morawie, odbyła się 13.edycja zawodów Strzegom Horse Trials z udziałem 265 jeźdźców z 23 krajów. Podczas nich po raz czwarty (od 2012 roku) rozegrano zawody z cyklu Puchar Narodów w WKKW, wygrane przez Brytyjczyków. Strzegom jest jednym z 8 miast europejskich, w których odbywają się imprezy tego cyklu. Pozostałe to: Fontainebleau (Francja), Ballindenisk (Irlandia), Houghton Hall (Anglia), Akwizgran (Niemcy), Montelibretti (Włochy), Waregem (Belgia) i Boekelo (Holandia).
Po raz ostatni zawody rangi mistrzostw Europy w jeździectwie, odbyły się w tej części kontynentu w Kijowie w 1973 roku. Mistrzostwa Europy w WKKW odbywają się o dwa lata. Po raz pierwszy przeprowadzono je w 1953 roku. Na tę konkurencję składają się: ujeżdżenie, cross (czyli próba terenowa) oraz skoki.
Andrzej Basiński
Przekazanie flagi w Blair
Przekazanie flagi FEI strzegomskiej delegacji: Marcinowi Konarskiemu (z lewej) i burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie.

REKLAMA

Kliknij tutaj