https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Stop drzewom, które zabijają!

Droga wojewódzka na odcinku Struga – Stare Bogaczowice należy do najniebezpieczniejszych w regionie. Od 2010 roku w 37 wypadkach i kolizjach zginęły tam 4 osoby, a 12 zostało rannych. Przed dwoma tygodniami na tym odcinku zginęła młoda kobieta, co po raz kolejny wstrząsnęło lokalną społecznością, która domaga się wycięcia przydrożnych drzew.
 
Mieszkańcy gminy szybko zorganizowali się i za pośrednictwem mediów społecznościowych prowadzą akcję, której celem ma być zmuszenie zarządcy drogi do wycięcia śmiercionośnych drzew.
– My mieszkańcy Dolnego Śląska, gminy Stare Bogaczowice, apelujemy o CAŁKOWITĄ wycinkę drzew w trakcie drogi nr 375D na odcinku Struga -Stare Bogaczowice na tzw. „górach wałbrzyskich”. Od wielu lat jest to droga śmierci. Od 2010 roku na tym odcinku drogi doszło do 37 zdarzeń drogowych-11 wypadków oraz 26 kolizji. Droga ta zebrała tragiczne żniwo w postaci 6 zabitych oraz 12 ciężko rannych. Suche korony drzew stanowią zagrożenie w trakcie burz, silnych wiatrów- dziesiątki razy na jezdnie spadały suche konary, które uszkadzały pojazdy, a w licznych przypadkach wpłynęły na gwałtowną reakcję kierowcy w postaci gwałtownego hamowania lub utraty panowania nad kierownicą w momencie próby ominięcia przeszkody. Wierzymy, że wycinka drzew pozwoli na uratowanie wielu istnień- jeżeli z różnych względów auto wypadnie z drogi to brak drzew daje realną szansę na przeżycie. Auto wjedzie w pole, a nie w pień drzewa. Brak konarów nad przejeżdżającymi autami daje komfort jazdy w trakcie wiatru i burzy, a brak utrudnień w postaci spadających gałęzi w znaczny sposób przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Drzewa spełniały swoją rolę kiedy tą drogą podróżowano powozami- rzucały cień na konie w zaprzęgu-czasy się zmieniły, a ten odcinek drogi nadal stwarza zagrożenie. STOP DRZEWOM, KTÓRE ZABIJAJĄ! Petycję do 5 października 2015 można podpisać w siedzibie: sekretariatu Urzędu Gminy Stare Bogaczowice, Gminnej Bibliotece Publicznej, Gminnym Centrum Edukacyjno – Społecznym, Zespole Szkół w Starych Bogaczowicach, a także u sołtysów poszczególnych miejscowości – czytamy w apelu.
O poprawę bezpieczeństwa od lat zabiegają także władze Gminy Stare Bogaczowice. W poniedziałek w urzędzie gminy odbyło się spotkanie samorządowców z Markiem Czapulą, naczelnikiem Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
– Od 2012 roku gmina złożyła do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu 12 pism o wycinkę drzew na drodze wojewódzkiej 375D. Od grudnia 2014 roku wnioskowała aż 6 razy w sprawie wycinki drzew na tej drodze. Wnioski dotyczyły wycinki drzew, które są w fazie obumierania, posiadają liczny, gruby posusz w koronie drzew, a także wycinki krzewów. Stanowią one największe zagrożenie dla ruchu drogowego, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych jak np. porywiste wiatry, intensywne burze. Spadające konary oraz możliwy upadek bądź złamanie całego drzewa stanowią bezpośrednie zagrożenie użytkowników drogi podczas silnego wiatru oraz są przyczyną utrudnień związanych z blokadą drogi. Gęstość nasadzenia drzew przy tej drodze zwiększa zagrożenie dla ruchu pojazdów oraz ryzyko wypadków, gdyż każde wypadnięcie pojazdu z drogi i zderzenie z pniem drzewa zwykle kończy się tragicznie. Teraz, w okresie jesiennym, niebezpieczne są również leżące na jezdni liście zwiększające ryzyko poślizgu. Drzewa ograniczają także pole widoczności kierowcy oraz spowalniają topnienie śniegu i osuszanie nawierzchni. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestników ruchu jest ustawowym obowiązkiem zarządców dróg. Zdajemy sobie sprawę, że wycinka drzew będzie wzbudzać zaniepokojenie opinii publicznej i protesty obrońców drzew. Jednak gęstość nasadzenia drzew przy drodze wojewódzkiej 375D oraz ich stan nie pozwalają na to, aby ten temat zbagatelizować tym bardziej, że na tej drodze w wypadkach ponoszą śmierć mieszkańcy naszej gminy. Trzeba na marginesie zauważyć, że utrzymywanie zadrzewień to nie tylko problem ich wycinki, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Gmina Stare Bogaczowice nie jest zapewne jedyną gminą, która ma takie zagrożenia na swoim terenie dlatego istotnym jest, aby wypracować wspólnie ze wszystkim zarządcami dróg odpowiednie standardy gospodarki zadrzewieniami oraz ich pielęgnacji – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.
Robert Radczak
 SONY DSC
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na ruchliwej drodze między Strugą a Starymi Bogaczowicami zginęły 4 osoby, a mieszkańcy domagają się wycięcia drzew, o które rozbijają się pojazdy.

REKLAMA

Kliknij tutaj