https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dożynki i Święto Pieroga w Czarnym Borze

Jednym z najpiękniejszych, a na pewno największych świąt polskich rolników są dożynki. To symboliczne zwieńczenie całorocznej pracy, organizowane tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane. Gmina Czarny Bór, wpisując się w wielowiekową tradycję, chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim gminnych dożynek oraz najstarszego na Dolnym Śląsku Święta Pieroga.
 
6 września o godzinie 12.00 imprezę rozpocznie jak co roku polowa uroczysta msza św. odprawiona przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Niezwykle podniosły charakter uroczystości religijnej nada oprawa muzyczno-wokalna przygotowana przez górali czarnoborskich. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ruszy ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Tam starostowie dożynek przekażą symboliczny bochen chleba wójtowi gminy i w ten sposób rozpocznie się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Przybyłym gościom zostaną rozdane kotyliony wykonane z tegorocznych zbóż przez dzieci. Podczas święta plonów nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wypleciony przez mieszkańców 5 sołectw. Rywalizacja grup wieńcowych będzie polegała nie tylko na ocenie wykonania wieńca, ale także na sposobie prezentacji grupy oraz ośpiewanie wieńca.
Główną atrakcją w godzinach popołudniowych będzie XII edycja Święta Pieroga, w ramach którego uczestnicy konkursu będą rywalizować o najsmaczniejsze pierogi w kategoriach: kucharze profesjonaliści, instytucje, organizacje oraz ekipy amatorskie. Każdy, niezależnie od wieku i profesji, kto tylko potrafi lepić pierogi, może przyjechać do Czarnego Boru i spróbować wygrać w konkursie bardzo atrakcyjne nagrody. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.czarny-bor.pl.
Tradycją już jest, że organizatorzy przygotowują Biesiadny Stół Pierogowy, na którym znajdzie się mnóstwo uformowanych pieczołowicie, napełnionych nadzieniem w rozmaitych konfiguracjach pierogów. Nie zabraknie również występów zespołów ludowych w wykonaniu Zespołu Góralskiego Janicki, Grzędowianek oraz zespołu Radość z Witkowa Śląskiego. Na późne popołudnie zaplanowano występ zespołu Holiday, a gwiazdą wieczoru będzie w tym roku zespół Jumper. Na dzieci także czeka mnóstwo atrakcji. Pracownicy Centrum Kultury w czarnym Borze przygotowali kilka bardzo ciekawych warsztatów rękodzielniczych, będą zajęcia plastyczne, a dla miłośników dmuchańców czeka kilka zamków i zjeżdżalni. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla dorosłych. Przygotowane będą, jak co roku, warsztaty ceramiczne oraz cieszące się największym zainteresowaniem warsztaty pierogowe, podczas których każdy będzie mógł wykonać od podstaw swoje własne pierogi. Dla osób ceniących sobie pyszne domowe jedzenie zawsze czekają na stoiskach sołeckich regionalne smakołyki, a dla miłośników tradycji staropolskich stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.
(RED)
plakat swieto pieroga

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty