Sforsowali Formację

Po golach Damiana Migalskiego i Marcina Orłowskiego, piłkarze Górnika Wałbrzych pokonali na własnym boisku Formację Port 2000 Mostki 2:0. Dzięki tej wygranej wałbrzyszanie awansowali na 4 miejsce w tabeli grupy dolnośląsko – lubuskiej III ligi.

W meczu tym ciężko było wskazać faworyta, ze względu na fakt, że Górnik jest spadkowiczem z II ligi i ma bardzo mocną kadrę jak na czwarty poziom rozgrywek. Za to Formacja w poprzednim sezonie wygrała grupę dolnośląsko-lubuską III ligi, jednak wycofała się z baraży o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jeszcze dzień przed meczem nie wiadomo było, czy zagra Dominik Radziemski, ale ostatecznie usiadł na ławce rezerwowych. W kadrze meczowej nie znaleźli się kontuzjowani Damian Uszczyk i Grzegorz Michalak. Za to po raz pierwszy w osiemnastce biało-niebieskich znalazł się 20-letni pomocnik Maksym Tatuśko.
Na stadionie w Wałbrzychu pojawiło się bardzo mało widzów – ok. 150, przez to, że mecz rozgrywany był w środku tygodnia i w godzinach popołudniowych. Pierwsza połowa była na dość słabym poziomie: piłkarze obu drużyn popełnili dużo strat, było sporo fauli, niedokładności w grze, a gdy obie ekipy stwarzały akcje, to brakowało wykończenia. Najlepiej o tym świadczy fakt, że do przerwy były tylko 3 sytuacje warte odnotowania. W 10 min. do rzutu wolnego podszedł Marcin Morawski, a po jego wykonaniu nikt nie przeciął lotu piłki i w niełatwej sytuacji zimną krew zachował bramkarz gości Robert Kuta. Wałbrzyszanie mogli się zrehabilitować siedem minut później, ale strzał Michała Oświęcimki zablokował obrońca Sebastian Górski. Goście odpowiedzieli groźnie dopiero przed przerwą, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Macieja Stefanowicza głową uderzył Mikołaj Juchacz, ale piłka potoczyła się obok słupka.
W przerwie trener Robert Bubnowicz dokonał zmiany: Mateusza Krzymińskiego zastąpił Sebastian Surmaj. Druga część spotkania mogła zacząć się fatalnie dla gospodarzy, gdy Kamil Jarosiński bawił się z piłką i omal jej nie stracił na rzecz napastnika Krzysztofa Piosika. Na szczęście bramkarz Górnika w porę wybił futbolówkę na aut. Później już coraz lepiej grali biało-niebiescy, szczególnie po wejściu na boisko Dominika Radziemskiego. Najpierw w 72 min. Oświęcimka, po indywidualnej akcji, oddał mocny strzał z narożnika pola karnego, ale pewnie złapał golkiper gości, a dwie minuty później – po dośrodkowaniu z prawej strony – Radziemskiego, Damian Migalski strzałem głową otworzył wynik spotkania. Po golu 2 okazje z rzutów wolnych na zdobycie bramki miał Morawski, ale przy obu uderzeniach dobrymi interwencjami popisał się Robert Kuta. W 84 min. drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Marcin Kikut, który jest byłym reprezentantem Polski i byłym zawodnikiem m.in. Lecha Poznań i Amiki Wronki. Tuż przed końcem spotkania Radziemski po bardzo dobrej akcji oddał bardzo niecelny strzał, ale wcześniej faulowany był Surmaj, za co sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał Marcin Orłowski. Dzięki temu Górnik Wałbrzych wygrał z Formacją Port 2000 Mostki, przedłużając passę wygranych meczów na własnym boisku.
W następnej kolejce Górnik Wałbrzych nie zagra, ponieważ mecz z Bystrzycą Kąty Wrocławskie został przełożony na 16 września na godz. 17:00, gdzie w roli gospodarza na stadionie biało – niebieskich zagra… rywal Górnika. Dlatego najbliższy mecz wałbrzyszanie zagrają w sobotę, 12 września o godz. 17:00 ze Stilonem Gorzów Wlkp. również na własnym boisku.

Po meczu powiedzieli:
Marcin Morawski (drugi trener oraz pomocnik Górnika Wałbrzych): – Zagraliśmy bardzo trudny mecz z bardzo wymagającym rywalem, który postawił nam wysoko poprzeczkę oraz pokazał, że potrafi grać w piłkę. Ale my determinacją, zaangażowaniem i grą do ostatniej sekundy wydarliśmy zwycięstwo, dlatego bardzo się z tego powodu cieszymy. Takie wygranie budują zespół i musimy iść z meczu na mecz cały czas do przodu.
Dominik Radziemski (skrzydłowy Górnika Wałbrzych):  – Cieszę się, że mogłem pomóc drużynie, bo jeszcze dzień przed meczem nie było wiadomo, czy znajdę się w kadrze meczowej. W pierwszej połowie Formacja grało bardzo ambitnie i walecznie, jednak w drugiej połowie zaczęliśmy przejmować inicjatywę, wyprowadzaliśmy kontry, co przyniosło efekt w postaci 3 punktów.

Górnik Wałbrzych – Formacja Port 2000 Mostki 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Migalski (74), 2:0 Orłowski (90+5 – k.). Czerwona kartka: Kikut (84 za 2 żółte). Żółte kartki: Morawski, Tyktor, Rytko oraz Kikut, Juchacz,. Bebeto, Skiba, Iwan, Małecki. Sędziował: Kornel Paszkiewicz (Wrocław). Widzów: 150.
Górnik: Kamil Jarosiński – Dariusz Michalak, Sławomir Orzech, Bartosz Tyktor, Mateusz Krzymiński (46. Sebastian Surmaj) – Mateusz Sawicki, Michał Oświęcimka, Marcin Morawski, Jan Rytko, Damian Migalski (79. Mateusz Sobiesierski) – Marcin Orłowski
Formacja Port 2000 Mostki: Robert Kuta – Bebeto, Sebastian Górski, Marcin Kikut, Marcin Iwan – Dawid Juchacz, Mikołaj Juchacz, Maciej Stefanowicz, Bartosz Skiba (79. Artur Małecki), Krzysztof Sikora – Krzysztof Piosik (79. Szymon Kaźmierowski).

Pozostałe wyniki 5. kolejki III ligi dolnośląsko-lubuskiej:
KP Brzeg Dolny – Ślęza Wrocław 1:2 (1:0)
Miedź II Legnica – Budowlani Lubsko 10:0 (4:0)
KS Polkowice – Polonia-Stal Świdnica 2:0 (1:0)
Śląsk II Wrocław – KS Stilon Gorzów Wielkopolski 3:0 (2:0)
Ilanka Rzepin – KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:1
Piast Żmigród – Foto-Higiena Gać 2:0 (0:0)
Zagłębie II Lubin – Lechia Dzierżoniów 5:0 (1:0)
Karkonosze Jelenia Góra – Piast Karnin 1:1 (1:0)

Następna kolejka:
Bystrzyca Kąty Wrocławskie – Górnik Wałbrzych (środa, 16 września, godz. 17:00 – w Wałbrzychu, Bystrzyca gospodarzem)