Derby Sudetów dla Górnika

Piłkarze Górnika Wałbrzych wygrali na inaugurację III ligi dolnośląsko-lubuskiej w derbach z Karkonoszami Jelenia Góra 2:0. Obie bramki zdobyli młodzieżowcy: Damian Migalski oraz Mateusz Sobiesierski.

Na inauguracyjny mecz Górnik – Karkonosze organizatorzy przygotowali 1200 biletów i na trybunach stadiony przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu zasiadło niewiele mnie osób. Była w tym gronie grupa około 120 kibiców Karkonoszy. Nad ich bezpieczeństwem czuwało około 40 policjantów z Jeleniej Góry i około 100 z Wałbrzycha. Dochodząc do stadionu jeleniogórzanie usiłowali sprowokować około 100-osobową grupę fanatyków Górnika, ale funkcjonariusze bez problemów udaremnili starcie chuliganów.
Pierwszy mecz nowego sezonu ligowego lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy od początku przejęli inicjatywę i uzyskali wyraźną przewagę. Nie było jednak przełożenia na wynik, bo podopiecznym Roberta Bubnowicza brakowało dokładności w akcjach ofensywnych. Najpierw mocny strzał oddał Dominik Radziemski, ale po interwencji bramkarza Karkonoszy piłka minimalnie minęła słupek. Podobnie było w kolejnych akcjach. Po zaledwie 10 minutach gry trener Bubnowicz musiał dokonać pierwszej zmiany, bo znowu kontuzji doznał Grzegorz Michalak, który w poprzedniej rundzie pauzował przez 4 miesiące. Zastąpił go Jan Rytko, a zmiana ta nie miała wielkiego wpływu na grę, ponieważ wałbrzyszanie nadal mieli przewagę i kontrolowali przebieg spotkania. Również rozkręcili się kibice Górnika i Karkonoszy. Było bardzo głośno, a obie grupy fanów przygotowały oprawy i race. Wracając do gry – tuż przed przerwą sytuacje podbramkowe miały oba zespoły. Najpierw strzał z rzutu wolnego Łukasza Kowalskiego obronił Kamil Jarosiński, a następnie – po centrze Mateusza Sawickiego – strzałem głową wynik otworzył Damian Migalski. Po zmianie stron gra trochę wyrównała się, ale po 53 minutach to wałbrzyszanie mogli prowadzić 2:0, jednak po świetnej kontrze dobrą sytuację zmarnował Marcin Morawski. Potem bramkę dla gości strzelił Łukasz Kusiak, lecz sędzia nie uznał gola, ponieważ był spalony. Ostatecznie tuż przed końcowym gwizdkiem w akcji dwóch rezerwowych młodzieżowców Damian Uszczyk podał do Mateusza Sobiesierskiego, który w swoim debiucie ustalił wynik spotkania na 2:0.

Po meczu powiedzieli:

Artur Milewski (trener Karkonoszy): – Gdybyśmy nie stracili bramki w doliczonym czasie gry I połowy, to może zdołalibyśmy ugrać coś więcej. Górnik zasłużył sobie na zwycięstwo, bo stwarzał więcej sytuacji, ale my też mieliśmy swoje okazje.

Robert Bubnowicz (trener Górnika): – W kilku sytuacjach podbramkowych brakowało nam wykończenia i zimnej krwi. Ale mogę być zadowolony z wyniku i z gry, choć są jeszcze mankamenty, które będziemy analizowali i eliminowali. Zrobiliśmy pierwszy krok, jednak przed nami jeszcze sporo pracy, by nasza gra była lepsza i skuteczniejsza.

Mateusz Sobiesierski (piłkarz Górnika): – W końcówce mieliśmy trochę problemów, bo rywale mogli wyrównać, na szczęście udało mi się strzelić drugiego gola, który przesądził o zwycięstwie. Wcześniej popełniłem kilka strat, ale gol sprawił, że te błędy poszły w niepamięć.

Akcja po akcji:
3 min. – Z narożnika pola karnego strzelał Dominik Radziemski, ale po interwencji Oskara Wieliczki piłka minimalnie minęła słupek bramki Karkonoszy.
10 min. – Zmiana w zespole Górnika: Jan Rytko zastąpił kontuzjowanego Grzegorza Michalaka.
17 min. – Dośrodkowanie Damiana Migalskiego z lewej strony w kierunku Marcina Orłowskiego, ale ubiegł go Marek Wawrzyniak.
40 min. – Po dośrodkowaniu Marcina Morawskiego, tuż przed bramką gości znalazł się Marcin Orłowski, ale minął się z piłką.
45 min. – Bezpośredni strzał z rzutu wolnego Łukasza Kowalskiego, ale świetnie obronił bramkarz Górnika Kamil Jarosiński.
45+3 min. – Po dośrodkowaniu Mateusza Sawickiego z prawej strony, głową zdobył bramkę do szatni Damian Migalski.
53 min. – Kontra Górnika – Mateusz Sawicki zagrał do Michała Oświęcimki na prawe skrzydło, ten dośrodkował przed pole karne do Marcina Morawskiego, ale doświadczony pomocnik w świetnej sytuacji huknął nad poprzeczką.
65 min. – Dośrodkowanie z lewej strony Łukasza Kusiaka, tuż przed bramką Górnika znalazł się Marcin Kraśnicki, ale minął się z piłką.
76 min. – Gola dla Karkonoszy zdobył Łukasz Kusiak, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną.
77 min. – Damian Uszczyk podał przed szesnastką do Marcina Orłowskiego, ale kapitan Górnika minimalnie chybił.
90 min. – Fenomenalny rajd Michała Oświęcimki, który zagrał do Damiana Uszczyka, który oddał strzał tuż obok słupka.
90+3 min. – Damian Uszczyk podał do Mateusza Sobiesierskiego, który płaskim strzałem ustalił wynik meczu na 2:0.

W następnej kolejce wałbrzyszanie zagrają na wyjeździe z Piastem Karnin. Spotkanie odbędzie się 15 lub 16 sieprnia.

Górnik Wałbrzych – Karkonosze Jelenia Góra 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Migalski (45+3), 2:0 Sobiesierski (90+3). Żółte kartki: Kowalski, Wersocki oraz Kraśnicki. Sędziował: Robert Parysek (DZPN). Widzów: 1100.
Górnik Wałbrzych: Jarosiński –  Sawicki, D. Michalak, Tyktor, Krzymiński –  Radziemski (69 Uszczyk), Oświęcimka, G. Michalak (10 Rytko), Morawski, Migalski (76 Sobiesierski) – Orłowski.
Karkonosze Jelenia Góra: Wieliczko – Firlej, Hamowski (86 Poszelężny), Wawrzyniak, Kuźniewski – Firlej, Bochnia, Wersocki, Kusiak (76 Statkowski), Kowalski (65 Lekszycki) – Kraśnicki.