Zwycięski debiut w elicie

Piłkarki nożne AZS PWSZ Wałbrzych wygrały na własnym boisku w debiucie w ekstralidze  z AZS PSW Biała Podlaska 2:0. Oba gole dla wałbrzyszanek zdobyła Agata Sobkowicz (na zdjęciu). Po I kolejce spotkań wałbrzyszanki zajmują 3 miejsce w tabeli, ex quo z mistrzem Polski Medykiem Konin.

Dla akademiczek z Wałbrzycha był to wyjątkowy mecz, ponieważ pierwszy raz w historii zagrały w ekstralidze kobiet, a jeszcze 2 lata temu grały w… II lidze. Warto dodać, że przed spotkaniem oraz w przerwie meczu zagrała orkiestra górnicza, co było nawiązaniem do tradycji męskiej drużyny piłkarskiej Górnika Wałbrzych, z czasów, gdy w latach 80-tych XX wieku grała w ekstraklasie. Były także kwiaty i podziękowania od kibiców za awans do krajowej elity.
Inauguracyjne spotkanie w Wałbrzychu rozgrywane było w bardzo trudnych warunkach, ponieważ panowała bardzo wysoka temperatura oraz mocno świeciło słońce. Mecz bardzo dobrze zaczęły gospodynie, które po 16 minutach prowadziły 2:0, po dwóch golach Agaty Sobkowicz. Pozyskana z Rolnika Biedrzychowice piłkarka, po 20 minutach gry mogła mieć na koncie nawet 4 bramki, ale zabrakło jej precyzji. Potem w meczu nastąpiła przerwa na uzupełnienie płynów, ze względu na wysoką temperaturę, a jeszcze przed przerwą trener wałbrzyszanek Marcin Gryka musiał dokonać 2 zmian – Jessica Pluta zastąpiła Katarzynę Brzeską, której odnowiła się kontuzja, a Nikola Żurawska pojawiła się na boisku za Katarzynę Iwańczuk, która zasłabła. Gra w I połowie przebiegała pod dyktando beniaminka z Wałbrzycha, a bardziej doświadczone akademiczki z Podlasia wypracowały tylko jedną dobrą sytuację podbramkową, gdy Katarzyna Orzechowska znalazła się sam na sam z Darią Antończyk, ale bramkarka gospodyń świetnie obroniła nogami jej strzał.
W drugiej połowie gra wyrównała się, wałbrzyszanki kontrolowały przebieg i wynik spotkania, choć i tak miały optyczną przewagę i były częściej przy piłce. Jednak najbliżej strzelenia gola były piłkarki z Białej Podlaskiej, gdy Ewa Cieśla – po uderzeniu z rzutu wolnego – trafiła w poprzeczkę, a dobitkę głową Klaudii Cepel pewnie złapała Daria Antończyk. W końcówce akademiczki z Wałbrzycha grały już na czas, starały się utrzymać wynik spotkania i osiągnęły swój cel – wygrały w debiucie 2:0.

Akcja po akcji:
12 minuta – Po prostopadłym podaniu Klaudii Miłek w sytuacji sam na sam z bramkarką gości znalazła się Agata Sobkowicz i zdobyła pierwszą historyczną bramkę dla gospodyń w ekstralidze.
14 min. – Z prawej strony „centrostrzał” oddała zdobywczyni pierwszego gola, ale piłka minimalnie minęła bramkę.
16 min. – Po podaniu Katarzyny Brzeskiej, wynik na 2:0 podwyższyła Agata Sobkowicz.
22 min. – Dośrodkowanie z rzutu wolnego Edyty Botor, głową tuż obok bramki strzeliła była Agata Sobkowicz, która była bardzo blisko skompletowania hat-tricka.
32 min. – W sytuacji jeden na jeden z bramkarką gospodyń znalazła się Katarzyna Orzechowska, ale świetnie nogami interweniowała Daria Antończyk.
44 min. – Kolejną okazję na zdobycie gola miała Agata Sobkowicz, ale znów uderzyła minimalnie obok bramki Edyty Kanclerz.
66 min. – Ewa Cieśla bezpośrednio z rzutu wolnego uderzyła w poprzeczkę, następnie głową dobijała Cepel, ale pewnie interweniowała Antończyk. Była to najgroźniejsza akcja gości.
78 min. – Po długim podaniu Kozlywetz z prawej strony huknęła Cepel, ale minimalnie obok słupka bramki wałbrzyszanek.
85 min. – Kolejna sytuacja Agaty Sobkowicz, ale z dystansu huknęła minimalnie nad bramką.

AZS PWSZ Wałbrzych – AZS PSW Biała Podlaska 2:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Sobkowicz (12), 2:0 Sobkowicz (16). Żółta kartka: Ewa Cieśla (AZS PSW Biała Podlaska). Sędziowała: Aneta Kowalczyk (ŚZPN). Widzów: 200.
AZS PWSZ Wałbrzych: Daria Antończyk – Aleksandra Bosacka, Magdalena Konopka, Edyta Botor, Katarzyna Iwańczuk (39 Nikola Żurawka) – Małgorzata Mesjasz, Anna Rędzia, Katarzyna Brzeska (35 Jessica Pluta), Sofia Gonzalez, Agata Sobkowicz (90 Natalia Choińska) – Klaudia Miłek (80 Aleksandra Mazurek).
AZS PSW Biała Podlaska: Edyta Kanclerz – Anna Sosnowska, Anna Puk, Monika Bujalska, Kinga Niedbała (70 Aleksandra Kozlywetz), Magdalena Konieczna – Ewa Cieśla, Elżbieta Edel, Jolanta Bujalska, Katarzyna Orzechowska (86 Angelika Grzywna) – Klaudia Cepel.