https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wałbrzych dawniej

Najpierw „Stara Świdnica”, później „PRL po świdnicku. Świdnica 1945-1989” – to publikacje młodego wydawnictwa, które wzbudziły zainteresowanie czytelników. Przyszła pora na kolejną: „Dawny Wałbrzych”, której patronem medialnym jest Tygodnik DB 2010.
 
W dobie cyfryzacji, Internetu mogłoby wydawać się, że wydawnictwa albumowe będą powoli przechodziły do lamusa. Jednak to tylko pozory, o czym przekonuje popularność dwóch tytułów, jakie ukazały się nakładem świdnickiego Wydawnictwa GSMA. Oba dotyczą Świdnicy, którą możemy poznać w różniących się znacznie odsłonach: pierwsza – stare widokówki, druga – zdjęcia z czasów PRL.
– Oczywiście pamiętamy, że kartki pocztowe przedstawiające miasto Waldenburg miały za zadanie pokazywać je w najbardziej atrakcyjny sposób, dlatego chętnie i często je retuszowano i o tym również wspominamy we wstępie do albumu – wyjaśnia wydawca Monika Krawczyk-Rudnicka i dodaje. – Zebranie ich w jednej publikacji pozwoli na sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni, może zachęci do odnalezienia zaprezentowanych miejsc podczas spaceru po Wałbrzychu? Na pewno będzie to album, który ucieszy wałbrzyszan i pasjonatów historii.
Tę samą formę przedstawienia miasta wydawnictwo planuje zastosować wobec Wałbrzycha. Planuje, to dość ostrożne określenie, ponieważ prace zmierzają ku końcowi i albumu „Dawny Wałbrzych” możemy spodziewać się już w sierpniu.
Sugerując się opinią czytelników, każdy z rozdziałów wzbogacony będzie o wstęp wprowadzający do historii miasta. Pamiętając o turystach, treść przełożona będzie na języki angielski i niemiecki. Album zbudowany będzie z rozdziałów poświęconych dzielnicom miasta w jego obecnych granicach.
Wydawnictwo, w pracach nad publikacją „Dawny Wałbrzych”, współpracuje z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Biblioteką pod Atlantami oraz indywidualnymi kolekcjonerami. Nad albumem patronat objęli prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz poseł na Sejm Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, natomiast Tygodnik DB 2010 jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
„Dawny Wałbrzych” to przedstawienie miasta między innymi w czasie jego intensywnego rozwoju, który przypadł na przełom XIX i XX wieku. Był to czas industrializacji, rozwoju wielu gałęzi przemysłu, które znajdowały miejsce w przestrzeni miejskiej, a które jednocześnie na nowo definiowały charakter Wałbrzycha. Węgiel, ceramika, włókiennictwo na trwałe wpisały się w profil miasta i ten wątek wydawnictwo planuje kontynuować w drugim albumie przedstawiającym Wałbrzych w latach 1945-1989.
Wszystkie publikacje wydawnictwa GSMA są dostępne w księgarniach Matras, w Muzeum Ceramiki w Wałbrzychu. Albumy poświęcone Wałbrzychowi trafią również do Księgarni Stary Zdrój oraz Księgarni Literackiej.
Małgorzata Beślerzewska
 II LO
 
 
 
 
 
 
Dawny Zespół Szkół Ewangelickich, gmach oddany do użytku w 1907 roku, w tej chwili II LO im. Hugona Kołłątaja oraz Gimnazjum nr 13.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty