https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ogrody wspinaczkowe

ogrody wspinaczkowe
 
 
 
 
 
 
 
Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy (WKGiJ) właśnie zakończył pracę w ramach projektu „Ogród wspinaczkowy Jezioro Bystrzyckie”, realizowanego w ramach Funduszu Toyoty – Dobre Pomysły zmieniają nasz świat. Dzięki niemu na skale położonej w rejonie tamy, nazwanej Bulder Zagórzański, powstało 7 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Dodatkowo, specjalnie dla dzieci, przygotowano 3 drogi z górną asekuracją czyli na tzw. „wędkę”. Zinwentaryzowano również stare drogi na tym obiekcie.
Skała znajduje się na zboczu, około stu metrów od tamy, kierując się w stronę restauracji Fregata. Rejon wspinaczkowy wraz z opisami dróg opisany został również na tablicach informacyjnych, wykonanych w ramach projektu. To nie jedyne tereny do uprawiania tego sportu w okolicach jeziora. W poprzednich latach wałbrzyski klub wytyczył i zabezpieczył drogi na dwóch skałach w okolicach wiszącego mostu: Pochyłej i Kruczej Skale. Od początku partnerami projektu są Gmina Walim i Nadleśnictwo Świdnica.
– Wspinaczka sportowa już dawno przestała być sportem elitarnym – podkreśla Karolina Wróblewska, prezes WKGiJ. – Ogromną zaletą tej formy rekreacji jest wszechstronny wpływ na rozwój psychoruchowy człowieka oraz pozytywne oddziaływanie na kształtowanie osobowości, w szczególności wśród ludzi młodych. Chcemy promować wspinaczkę jako aktywną formę wypoczynku bo nasze tereny oferują wspaniałe miejsca do jej uprawiania. W okolicy Jeziora Bystrzyckiego chcielibyśmy również pokusić się w przyszłości o zagospodarowanie grupy skał, które widać bezpośrednio na wprost po przejściu tamy – dodaje Wróblewska.
Podobne projekty zostały zrealizowane przez członków Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu m.in. na Cesarskich Skałach w Głuszycy czy w Rudawach Janowickich. Członkowie klubu zapowiadają już kontynuację zagospodarowania skał nad Jeziorem Bystrzyckim po drugiej stronie tamy. Jednak ich najbliższym pomysłem jest udział w kolejnej edycji wałbrzyskiego budżetu partycypacyjnego z projektem KOPALNIA MOCY czyli zagospodarowania budynku Centrum Sportów Ekstremalnych w Starej Kopalni na jedno z najatrakcyjniejszych w Polsce centrów rekreacyjnych i wspinaczkowych dla całych rodzin. Jeżeli dołączyć do tego otwartą wiosną tego roku najwyższą w Polsce zewnętrzną ściankę wspinaczkową w Nowej Rudzie to są duże szanse, aby w niedalekiej przyszłości wspinaczka sportowa stała się kolejną obok rowerów górskich atrakcją turystyczną przyciągającą w nasz region amatorów aktywnej turystyki.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty