Ważne zwycięstwo

W pierwszym meczu rundy wiosennej w roli gospodarza piłkarze Górnika Wałbrzych pokonali Rozwój Katowice 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył już w 7 minucie Marcin Orłowski.
By mecz mógł się rozpocząć, juniorzy z Wałbrzycha musieli odśnieżyć murawę, ale mimo to warunki do gry były bardzo trudne. Delegat, po konsultacjach z sędziami, pozwolił jednak grać.
W poprzednim meczu wałbrzyszanie przegrali na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 0:1 i za wszelką cenę chcieli wygrać przed własną publicznością. Ale jedyną zmianą, jakiej dokonał trener Jerzy Cyrak po spotkaniu w Częstochowie, było wprowadzenie do składu Górnika Marcina Orłowskiego w miejsce leczącego lekki uraz Kamila Śmiałowskiego.
Gospodarze ruszyli od początku do ataku i już w 5 min., po kontrataku Marcin Orłowski podał piłkę na lewe skrzydło do Mateusza Sawickiego, który zszedł do środka i oddał strzał obok słupka. Dwie minuty później, po dośrodkowaniu Damiana Lenkiewicza, bramkę zdobył uderzeniem głową Orłowski. W 14 min., po złym wybiciu przez Bartosza Solińskiego, Orłowski zagrał do Rafała Figiela, ten z prawej strony podał do Lenkiewicza, który trafił do siatki, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną. Po tej akcji mecz się wyrównał Górnika. W 26 min., po kontrze Rozwoju, głową uderzył najniższy na boisku kapitan Rozwoju Tomasz Wróbel, ale piłka odbiła się od poprzeczki. Siedem minut później na 2:0 powinien – po świetnej akcji Sawickiego – podwyższyć Orłowski. Niestety, napastnik gospodarzy nie trafił z najbliższej odległości.
Niestety pierwszy kwadrans drugiej połowy nie wyglądał tak dobrze jak pierwsza połowa, nie było tylu sytuacji i oba zespoły grały ostrożniej. W 49 min., po dośrodkowaniu z prawej strony Michała Oświęcimki, z 5 m wprost w bramkarza trafił Lenkiewicz, a w 64 min. – po kontrze Górnika – z prawej strony Figiel podał w pole karne do Orłowskiego, z interwencją jednak zdążył Daniel Tanżyna. Dziewięć minut później z dystansu uderzył Patryk Kun, piłka z rąk wypadła Derbiszowi, ale na rzut rożny wybił ją Dariusz Michalak. W 76 min. bezpośrednio  rzutu wolnego kopnął Robert Tkocz, a świetną interwencją popisał się golkiper wałbrzyszan. W ostatnim kwadransie biało-niebiescy próbowali podwyższyć wynik, a katowiczanie doprowadzić do wyrównania, lecz obie drużyny grały mniej dokładnie i mniej efektownie niż w pierwszej części gry. W doliczonym czasie „kropkę nad i” mógł postawić Orłowski, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem fatalnie przestrzelił.
W następnym meczu Górnik zagra na wyjeździe z Nadwiślanen. Mecz w Górze zostanie rozegrany w niedzielę, 22 marca, o godz. 15.00.

Górnik Wałbrzych – Rozwój Katowice 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Marcin Orłowski (7).
Żółte kartki: Oświęcimka oraz Maruzek, Gałecki, Tanżyna. Widzów: 300.
Górnik: Derbisz – Oświęcimka, D. Michalak, Stolarczyk, Sawicki – Bronisławski (79 Radziemski), Wepa, G. Michalak, Figiel, Lenkiewicz – Orłowski.
Rozwój: Soliński – Kapias, Tanżyna Gałecki, Winiarczyk (81 Azikiewicz) – Szkatuła (62 Gielza), Gacki, Tkocz, Wróbel, Żak (62 Kun) – Kozłowski (46 Mazurek).