https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Idol przekroczył granicę

HenczkaOrganizatorzy Grand Prix Idol, wałbrzyskiego cyklu imprez sportowo-rekreacyjnych, podsumowali jego tegoroczne wyniki.
W kategorii Idol najwięcej punktów w poszczególnych grupach wiekowych zgromadzili wśród mężczyzn: M20 – Tomasz Dawid – 232, M30 – Krzysztof Spychalski – 310, M40 – Jarosław Słomowicz – 287, M50 – Marek Henczka – 420, M60 – Wojciech Janyst – 379, M70 – Józef Żuk – 272, M80 – Czesław Marciak – 221, natomiast wśród pań: K20 – Agnieszka Detyna – 302, K30 – Danuta Błaszkiewicz – 395, K40 – Ewa Kurnyta – 219, K50 – Mariola Sarnecka – 408, K60- Eulalia Dachowska-Speil – 231. VIP – Piotr Kwiatkowski – 335, Sprawni inaczej – Henryk Fortoński – 306, Młody Rycerz – Jakub Błaszkiewicz.
W kategorii Max Idol (uczestniczenie w największej ilości imprez) najlepsi to: Henczka, Błaszkiewicz, Dachowska-Speil i Sarnecka, natomiast w kategorii Super Idol (najwięcej imprez i zdobytych punktów) zwyciężyła Dachowska-Speil.
GP Idol ma coraz bardziej charakter międzynarodowy. – Nawiązaliśmy kontakty z Czechami, przeprowadzając bieg na 12 km z Mezimesti do Mieroszowa – powiedział Marek Henczka, inicjator cyklu i główny organizator zawodów.
Poza tym w Książu odbył się polsko-czeski duathlon, w którym rywalizowali biegacze i kolarze obu krajów.
– Nasi południowi sąsiedzi odnieśli się z entuzjazmem do naszej inicjatywy. Zapowiedzieli swój jeszcze liczniejszy udział w przyszłorocznym cyklu, a poza tym mają wiele pomysłów, które powinny uatrakcyjnić rywalizację w ramach Idola  – dodał twórca całorocznej imprezy.
W obsadzie międzynarodowej przeprowadzono maraton górski Zielone Sudety.  Wśród jego uczestników na dystansie 44 km, znaleźli się zawodnicy z Czech, Niemiec, Turcji i Polski.
W 2014 r., podczas 13. edycji cyklu, odbyło się 19 imprez (ostatnią był Cross Niepodległości), w których łącznie startowało ponad 2700 osób. – Okazji do rywalizacji byłoby znacznie więcej, gdyby nie wyjątkowo łagodna zima, przez którą nie mogliśmy przeprowadzić niektórych zawodów narciarskich  – wyjaśnił Henczka pierwszy trener Dariusza Baranowskiego.
Jak zwykle, nie zabrakło oryginalnych konkurencji. Podczas zawodów Szlakiem Zamków, odbył się Bieg Schodami i Tarasami Zamku Książ. Uzdrowiskowy Bieg Górski na 10 km, prowadził ze Szczawna-Zdroju na szczyt Chełmca, natomiast w Biegu Wielkanocnym licznie uczestniczyły dzieci.
Były też inne, ciekawe zmagania. Triathlon zimowy składa się z biegu na nartach, wyścigu na rowerach górskich i biegu przełajowego, natomiast jego letnia odmiana gromadzi oprócz biegaczy i kolarzy, również pływaków.
Dla amatorów turystyki pieszej, Henczka organizuje rajd Korona Gór Wałbrzyskich, a dla rowerzystów 3-etapowy rajd Szlakiem Gmin Książańskich. Z kolei zwolennicy nordic walking rywalizują w Marszu Leśników w Mieroszowie oraz Marszu Szlakiem Hochbergów i Księżnej Daisy w okolicach zamku Książ.
Twórca Idola stawia prze sobą i uczestnikami cyklu różne cele.  – Liczą się nie tylko wyniki sportowe, cykl ma też funkcje zdrowotne, estetyczne i integracyjne. Na trasach rodzi się przyjaźń i współpraca. Przez cały rok przemierzamy malownicze i urokliwe zakątki tej części Sudetów, a radość zawodników sprawia mi wielką satysfakcję.
Stałym hasłem cyklu jest „Postaw serce na nogi!”.
Wśród wiernych uczestników Idola jest wiele rodzin, jak np. familia Błaszkiewiczów z wałbrzyskiego Podzamcza, a 85-letni Czesław Marciak z Bielawy ciągle imponuje wytrzymałością i sprawnością.
Andrzej Basiński

REKLAMA

Kliknij tutaj