https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jak wyprawić święta bez nadmiernego obciążania budżetu?

Zanim rozpoczniemy radosne świętowanie, wielu z nas zastanawia się, jak sfinansować gwiazdkę. Nie każdy jest w stanie zmieścić w grudniowym budżecie nadprogramowe „prezentowe” wydatki. Z jakich rozwiązań finansowych skorzystać, by wyprawić wymarzone święta?
choinka
 
Najlepsze rozwiązanie – oszczędź zawczasu
Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne odkładanie pieniędzy, tak byśmy przed świętami dysponowali kwotą potrzebną na zorganizowanie świąt.
Zacząć należy od analizy comiesięcznego budżetu – to podstawa. Obliczmy różnicę pomiędzy dochodami a kosztami utrzymania. Sumiennie podsumujmy stałe wydatki, jakie ponosimy każdego miesiąca (czynsz, media i inne związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego, typu telefon, internet, benzyna, bilety komunikacji miejskiej) oraz koszty życia (jedzenie, odzież itp.). Nie zapomnijmy uwzględnić w wyliczeniu wszystkich dodatkowych kwot przeznaczanych np. na rekreację (kino, restauracje, kieszonkowe dla dzieci).
Kolejny krok to oszacowanie, jak dużo jesteśmy w stanie odkładać co miesiąc. Jak to zrobić? Na początek, załóżmy, że odkładamy co miesiąc 50 proc. nadwyżki miedzy dochodami,
a wydatkami. Nie wyznaczajmy sobie zbyt ambitnego celu, by się nie zniechęcić. Kluczowa jest systematyczność i regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot.
Na koniec oszacujmy, ile pieniędzy potrzebujemy na grudniowe wydatki, np. na podstawie doświadczeń z ostatnich lat. Znając tę kwotę będziemy wiedzieć, przez ile miesięcy musimy oszczędzać.
 
Okazje dla zaradnych
Pomyślmy również o innych sposobach na  oszczędzanie. – Warto korzystać z bankowych programów money-back. Polegają one na tym, że przy określonych warunkach banki zwracają klientom część poniesionych przez nich wydatków. Oferty różnią się m.in. wysokością zwrotu oraz kategoriami wydatków, za które dostaniemy bonus. Coraz częściej zwrot można otrzymać za wydatki związane z codziennym życiem lub prezentami świątecznymi, np. za sprzęt sportowy, bilety do kina czy teatru lub karnet na zabiegi w SPA – mówi Cezary Działowski, ekspert eurobanku ds. e-bankowości i produktów rozliczeniowo-oszczędnościowych.
Warto również kupować w sklepach internetowych – w ten sposób za wiele towarów możemy zapłacić mniej niż w sklepach tradycyjnych. Coraz częściej w sklepach online zdarzają się również przedświąteczne promocje.
 
Wsparcie domowego budżetu na ostatnią chwilę
Jeżeli jednak odpowiednio wcześnie nie zaoszczędzimy kwoty potrzebnej na organizację rodzinnych świąt, możemy skorzystać z kilku rozwiązań finansowych, które wesprą nasz budżet. Skąd spóźnialscy mogą wziąć pieniądze?
Jedną z możliwości jest kredyt odnawialny w koncie, który pozwala właścicielom rachunków bankowych korzystanie z ujemnego salda. Zaletą tego typu kredytu jest natychmiastowy dostęp do pieniędzy oraz naliczanie odsetek jedynie od wykorzystanej kwoty limitu. Każdorazowa wpłata dokonana przez nas na rachunek pomniejsza zadłużenie, a co za tym idzie – pomniejsza kwotę odsetek do zapłaty.
Alternatywnym wyjściem jest karta kredytowa. Dzięki niej można dokonywać zakupów bez jakichkolwiek prowizji i odsetek pod warunkiem terminowej spłaty całości zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym wynoszącym nawet do 61 dni. Dzięki temu rozwiązaniu możemy przesunąć płatność nawet do lutego. Jeśli wykorzystany limit zamierzamy spłacać w dłuższym okresie, bank będzie nam co miesiąc wyznaczał minimalną kwotę do spłaty (z reguły 3-5% pozostałego do spłaty zadłużenia). Ważne, by używać karty wyłącznie do płatności bezgotówkowych, gdyż wypłaty z bankomatu dodatkowo obciążane są prowizją.
Jeżeli posiadamy stałe źródło dochodu – możemy starać się także o pożyczkę gotówkową. Pieniądze uzyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na dowolny cel. Lepiej jednak nie zaciągać zobowiązania, jeśli wiemy, że potem nie będziemy w stanie spłacać miesięcznej raty. Przed zaciągnięciem kredytu warto porównać oferty kilku banków. Mogą się one różnić oprocentowaniem (trzeba sprawdzić oprocentowanie rzeczywiste. tzw. RRSO i wysokość raty), a także dostępnymi okresami kredytowania (od kilku miesięcy aż do kilku lat). Oczywiście im dłuższy okres spłaty kredytu, tym niższe i łatwiejsze do udźwignięcia będą pojedyncze raty. Rozłożenie na większą ilość rat to jednak także wyższy koszt samej pożyczki – z każdym miesiącem zwiększa się kwota zapłaconych odsetek.
Niezależnie od wybranego przez nas źródła finansowania świątecznych wydatków, warto rzetelnie przeanalizować domowe finanse, sprawdzić, ile musimy wydać, czy jesteśmy w stanie coś zaoszczędzić i czy udźwigniemy koszty ewentualnego kredytu. Dobre zaplanowanie finansów pozwoli nam w spokoju rozkoszować się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty