https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bliżej świata

Na ten dzień kierowcy z Wałbrzycha i Świebodzic czekali bardzo długo. Wreszcie, w ubiegły piątek, została poddana do użytku obwodnica Świdnicy. Nowa droga połączyła drogę krajową nr 35 Wrocław – Wałbrzych w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia oraz z łącznikiem Świdnicy z autostradą A-4.
SONY DSC
 
 
 
Obwodnica Świdnicy ma długość ok. 3,2 km, a koszt jej budowy wyniósł ok. 34 mln zł, z czego ok. 15 mln zł, to środki pochodzące z dofinansowania unijnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Jest ona trasą dwujezdniową o klasie drogi G (głównej). Prędkość projektowa to 70 km/h; szerokość jezdni – 8,0 m; szerokość pasa – 3,5 m, pobocza – 2,0 m, a maksymalne obciążenie nawierzchni – 115 kN. Obwodnica jest połączona z drogami lokalnymi za pośrednictwem dróg serwisowych.
– Świdnica dotychczas nie posiadała obwodnicy, a ruch samochodowy przebiegał ważnymi drogami: wojewódzką nr 382 i krajową nr 35 przez centrum miasta. Przejazd pojazdów po ulicach, których parametry nie są wystarczające dla dużego natężenia ruchu, powodował nie tylko uciążliwość, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Brak płynności ruchu, ograniczenia prędkości, liczne skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, duża liczba punktów kolizyjnych, a także hałas, nadmierne drgania i wzrost ilości spalin – szczególnie dotyczący pojazdów ciężarowych – wpływał negatywnie na jakość życia i warunki komunikacji w mieście. Celem budowy obwodnicy Świdnicy było unowocześnienie infrastruktury drogowej na terenie miasta, przede wszystkim poprzez usprawnienie połączenia sieci dróg wojewódzkich z krajowymi, dzięki czemu poprawia się dostępność komunikacyjna regionu świdnicko-wałbrzyskiego z pozostałymi obszarami Dolnego Śląska – wyjaśniają przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, która była inwestorem.
Kolejnym etapem poprawiania komunikacji na trasie Wałbrzych – Świebodzice – Świdnica –Wrocław ma być budowa drogi, która w Słotwinie połączy obwodnicę Świdnicy i ul. Uczniowską w Wałbrzychu na wysokości ronda w Julianowie.
– To będzie duże odciążenie dla drogi krajowej numer 35 – mówi Jerzy Tutaj z Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty