https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zablokują blokujących

– Jak urzędnicy nie zmienią postępowania, to pojedziemy do Wrocławia i zablokujemy urząd marszałkowski! – mówią zdesperowane osoby niepełnosprawne z powiatu wałbrzyskiego, które od miesięcy czekają na uruchomienie w Wałbrzychu drugiego zakładu aktywności zawodowej. Choć władze województwa mają na ten cel pieniądze, to mnożą biurokratyczne przeszkody, które Fundacji de Gaulle’a uniemożliwiają uruchomienie zakładu, w którym pracę może dostać 65 osób z niepełnosprawnością.
niepelnosprawni_protest_fundacja
 
 
 
 
Przedstawiciele Fundacji im. De Gaulle’a z Wałbrzycha starają się już od roku o fundusze PFRON (2 mln. zł.) na uruchomienie zakładu aktywności zawodowej (ZAZ) dla 65 osób niepełnosprawnych. Pieniądze na utworzenie nowego ZAZ są zarezerwowane w budżecie województwa. Jest to szansa pracy dla osób, które są najbardziej poszkodowane na rynku pracy, a ich sytuacja materialna często skazuje na marginalizację i wykluczenie społeczne. Zakład ma działać na II piętrze budynku dawnego Domu Towarowego Centrum przy ul. Słowackiego 7 w Wałbrzychu, a profil zaplanowanej działalności to: call center, e – księgowość i digitalizacja danych.
– Kompletny projekt, którego szczegóły były na bieżąco ustalane z pracownikami Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, został złożony już kilka miesięcy temu i zaakceptowany przez zarząd województwa. Zakończone zostały również negocjacje dotyczące punktów spornych. Niestety, pomimo faktu, że minęły wszystkie terminy ustawowe na podjęcie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, nie ma decyzji i sprawa utknęła w martwym punkcie. Z niewiadomych dla nas przyczyn, władze województwa nie podjęły decyzji o przyznaniu bądź też nie przyznaniu fundacji środków na utworzenie zakładu – wyjaśnia Jarosław Klonowski, prezes Fundacji im. De Gaulle’a z Wałbrzycha.
Podczas spotkania, które odbyło się w przyszłej siedzibie ZAZ, osoby niepełnosprawne wystosowały apel do marszałka województwa, bo żaden z jego przedstawicieli nie miał odwagi stanąć z nimi oko w oko i wyjaśnić sytuację.
– Czy nie jest to żenujące Panie Marszałku, że osoby niepełnosprawne są mile widziane, gdy zabiega się o ich głosy wyborcze, a stają się „przezroczyste, niewidzialne”, gdy trzeba pochylić się nad ich sprawami bytowymi i miejscem w społecznościach lokalnych? – pytają w liście, który podpisało ok. 60 osób.
(RED)
 
Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego czekają na utworzenie kolejnego zakładu aktywności zawodowej w Wałbrzychu.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty