https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wakacyjne krwiobranie

Czas wakacji to czas odpoczynku, ale także czas wzmożonego zapotrzebowania na krew. Wprawdzie Honorowi Dawcy Krwi zgłaszają się do oddania życiodajnego płynu, ale ciągle jest ich za mało. W okolicznych szpitalach wiele osób chorych wciąż czeka niecierpliwie na ten bezcenny lek, którego źródłem jest wyłącznie człowiek.
wakacyjne krwiobranie
 
 
 
 
Dobry przykład idzie – jak zawsze – ze Świebodzic. Tam nie przeszkodził okres urlopowy oraz fakt, że w jego trakcie wielu świebodziczan przebywało poza miastem. Nie przeszkodziła również towarzysząca zbiórce krwi deszczowa pogoda. Po raz kolejny świebodziczanie stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że chcąc nieść pomoc nie liczą się żadne przeciwności.
– W dwóch wakacyjnych akacjach poboru udało się zebrać 30 litrów krwi. Lipcowa zbiórka odbyła się w siedzibie firmy Steilmann. Wówczas życiodajny płyn zbierany był z myślą o konkretnej osobie – pani Edycie, ciężko chorej pracownicy przedsiębiorstwa. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zbiórka zakończyła się bardzo dobrym wynikiem – 21 litrów krwi. Niespełna dwa tygodnie później w sali Miejskiego Domu Kultury odbyła się kolejna akcja. Tym razem auto Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wyjechało ze Świebodzic z dziewięcioma litrami. Zgodnie z tradycją, wśród krwiodawców rozlosowano nagrodę niespodziankę. Ufundowany przez firmę MKKBags ekskluzywny skórzany portfel wygrał pan Bogusław Wójcik. Dziękujemy za wielkie serce i chęć niesienia pomocy i już dziś zapraszamy na kolejne krwiobranie – 14 października, oczywiście do sali MDK – mówi Tomasz Merchut, p. o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Na podobną postawę mieszkańców innych miejscowości Aglomeracji Wałbrzyskiej liczą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
– Tego leku nie można kupić nigdzie i za żadne pieniądze. Tylko ludzka dobroć i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka pozwalają pozyskać ten bezcenny lek. Jeśli jesteś w wieku od 18 do 60 lat (oddający krew po raz pierwszy) lub do 65 lat (czynny krwiodawca), -ważysz powyżej 50 kg, cieszysz się dobrym zdrowiem, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi, od ostatniego oddania krwi minęło 8 tygodni to zjedz lekkostrawny posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalający stwierdzić tożsamość, i zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu ul. B. Chrobrego 31 lub znajdź nas podczas jednej z wielu akcji wyjazdowych – apeluje Teresa Kamińska, specjalista ds. promocji krwiodawstwa.
Sierpniowe akcje wyjazdowe planowane są między innymi: 21 sierpnia – Świdnica i Strzegom przed Intermarche, 25 sierpnia – Kamienna Góra i Ząbkowice Śl. przed Intermarche, 27 sierpnia – Bardo i Świdnica przed Intermarche, 28 sierpnia – Świdnica i Dzierżoniów przed Intermarche, 29 sierpnia – Dzierżoniów i Wałbrzych przed  Auchan, 30 sierpnia – Szczawno-Zdrój przed marketem Makro, 31 sierpnia – TOYOTA Wałbrzych (Ekiden).
– Przed marketami i w firmie Toyota akcje poboru krwi odbywać się będą w komfortowych warunkach w ambulansie do poboru krwi – podkreśla Teresa Kamińska.
(RED)
W dwóch wakacyjnych akacjach poboru w Świebodzicach udało się zebrać 30 litrów krwi.

REKLAMA

Kliknij tutaj