Stawy Milickie SA oferują niezwykłą i unikalną w skali kraju wycieczkę czyli FotoSafari. Trasa przejazdu prowadzi przez rezerwat ornitologiczny i jest to jedna z niewielu możliwości odwiedzenia tego chronionego terenu i poznania jego tajemnic.
W Dolinie Baryczy zanotowano ponad 270 gatunków ptaków, z których około 170 to gatunki gniazdujące. Stawy Milickie są domem między innymi dla gęsi gęgawy, zauszników, perkozów rdzawoszyich, błotniaków stawowych, bąków, zielonek oraz podgorzałek. W okresie migracji Stawy Milickie gromadzą nawet ponad 60 tysięcy ptaków. Dlatego ten obszar jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków, zarówno dla hobbystów, jak i początkujących turystów przybywających do Doliny Baryczy. Obserwacje przyrody warto rozpocząć od wycieczki FotoSafari organizowanej przez Stawy Milickie.
FotoSafari to wycieczka wozem konnym połączona z oglądaniem przyrody Stawów
Milickich. Każdej wycieczce towarzyszy przewodnik, który opowiada o przeszłości i teraźniejszości Stawów Milickich (m.in. o powstaniu stawów, o sposobach i cyklu produkcji ryb, o miejscach gdzie powstaje życie, o ptakach i zwierzętach mieszkających na stawach oraz o Dolinie Baryczy i jej znaczeniu dla ludności) oraz prowadzi z uczestnikami obserwację ptaków.. Podczas wycieczki zaplanowane są postoje obserwacyjne, dlatego każdy uczestnik otrzymuję lornetkę do obserwacji, a przewodnik dysponuje również profesjonalną lunetą dla birdwatcherów, dzięki czemu można z „bliska” zobaczyć ptaki i zwierzęta mieszkające na stawach, a po drodze jest wiele okazji do zrobienia fotografii przyrody.
FotoSafari rozpoczyna się w Zagrodzie w Rudzie Sułowskiej, gdzie można kupić bilet i wozem konnym udać się na wycieczkę trasą po groblach, która przebiega dookoła stawu Grabówka Duża.
Przydatne informacje:
Trasy do wyboru:
1. Dookoła stawu Grabówka Duża – ulubione miejsce podczas jesiennych przelotów ptaków siewkowatych i bytowania gęsi gęgawy (1,5 h).
2. Między stawami Południowymi w kompleksie Ruda Sułowska – idealne miejsce do fotografowania różnych gatunków perkozów i kaczek (1,5 h).
3. Między stawami Niezgodzkimi – nad tymi stawami można zaobserwować bieliki, czaplę białą, łabędzie nieme oraz żurawie (3 h).
Bilety na wycieczki weekendowe oraz w dni wolne od pracy można rezerwować pod numerem tel.: 71 38 47 110 lub 785 050 553
godziny wyjazdów: 11.00, 13.15, 15.30
Istnieje również możliwość organizacji wycieczek w indywidualnie ustalanych terminach i godzinach.
www.stawymilickie.pl