https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Arystokracja w Książu

w oknieZ trzydniową wizytą gościł w rodzinnym zamku Książ, książę Bolko von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu z małżonką księżną Marie-Elisabeth. Wnuk księżnej Daisy i Jana Henryka XV został przyjęty na kolacji przez prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja i zadeklarował włączenie się w promocję Książa i miasta.
 
Koordynatorem wizyty księcia była Fundacja Księżnej Daisy von Pless, która przygotowuje do druku reprint broszury przygotowanej przez administrację Hochbergów na wystawę światową w St. Louis w 1905 r. W wydawnictwie opisane są wałbrzyskie kopalnie Hochbergów i ich dokonania na polu rozwoju socjalnego regionu (m.in. osiedla mieszkaniowe i szkoły w Wałbrzychu). Wydawnictwo zostało udostępnione Fundacji przez księcia Bolko, a przetłumaczyła je na polski Dorota Stempowska – przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu. Reprint broszury w trzech językach wraz z materiałem towarzyszącym (m.in. wywiad z księciem Bolko o dziejach rodziny, rozkładane szczegółowe drzewo genologiczne) będzie kolejną po „Lepiej przemilczeć – prywatne pamiętnik księżnej Daisy von Pless z lat 1895 -1913” wspólną publikacją Fundacji Księżnej Daisy von Pless i Zamku Książ w Wałbrzychu.
Trzydniowa wizyta księcia Bolko miała charakter prywatny i byłą już drugą w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zamieszkały w Monachium arystokrata jest pod wrażeniem zmian zachodzących w Wałbrzychu.
– Zamek pod kierownictwem pana Krzysztofa Urbańskiego pięknieje z miesiąca na miesiąc, a Wałbrzych, imponujące prace remontowe w mieście to już naprawdę coś wspaniałego. Macie świetnego prezydenta. Czuję się tu nowego ducha- mówił książę Bolko.
Zamek Książ należał do rodziny Hochbergów w latach 1509-1943. W przeszłości byli też właścicielami Wałbrzycha, Świebodzic, Boguszowa, Mieroszowa i do 1935 roku uzdrowiska Szczawno Zdrój.
Tym razem głowa rodu Hochbergów odwiedziła zamek w towarzystwie żony, księżnej Marie-Elisabeth i przyjaciół. Z pałacu w Morawie przyjechała Mellita Sallai (z domu von Wietersheim-Kramst), a z Krakowa hrabiostwo Christine i Bogusław Rostworowscy. Arystokratyczny goście pozowali do serii formalnych fotografii z obecnym gospodarzem miasta, prezydentem Romanem Szełemejem, prezesem spółki zamek Książ Krzysztofem Urbańskim i zarządem Fundacji księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem i Magdaleną Woch. Zdjęcia zrobiono w Sali Maksymiliana, w miejscu w którym wykonano w przeszłości wiele portretów rodziny i jej znamienitych gości. Fotografie stanowią public domain i są wspólnym materiałem promocyjnym Fundacji Księżnej Daisy von Pless, spółki Zamek Książ i miasta Wałbrzych do dowolnego rozpowszechniania w prasie i internecie.
W dniu wyjazdu z Wałbrzycha – 3 kwietnia – książę Bolko skończył 78 lat. Z okazji urodzin został wręczony wnukowi księżnej Daisy, portret jego pradziadka, podziwianego w rodzinie Jana Henryka XI (zm.1907). Autorką pracy jest Agnieszka Sztonyk z klasy IV c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Akwarela zdobyła wyróżnienie w konkursie „Ślady historii w moim mieście”, zorganizowanym przez Bibliotekę pod Atlantami w Wałbrzychu.
A 8 kwietnia z krótką, nieformalna wizytą gościła w Książu starsza siostra księcia Bolko, hrabina Beatrix von Hochberg, baronówna na Książu. Jest ona ostatnią przedstawicielką rodziny urodzoną na zamku (w 1929 roku). Zamieszkała dziś  w Monachium hrabina spędziła w Książu swoje wczesne dzieciństwo.
(RED)

REKLAMA

Click Here