https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Spotkanie z wyklętym

spotkanie z wykletymNarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest świętem od 2011 roku. Uroczyście obchodzony jest 1 marca. Z tej okazji zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju zaprosił Ignacego Sarneckiego na prelekcję dotyczącą jego działalności patriotycznej.
 
Prelekcja odbyła się w sali kameralnej Teatru im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Iwona Czech, prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przedstawiła genezę Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, następnie zaprosiła do wysłuchania historii opowiedzianej przez Ignacego Sarneckiego. Rozmowę z gościem przeprowadził członek zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju kapitan Jacek Baran, który – z racji aktywności zawodowej – od dłuższego czasu utrzymuje z nim kontakt.
Ignacy Sarnecki opowiedział m.in. przejmującą historię, która wydarzyła się po ogłoszeniu amnestii w 1947 roku. Mimo że ujawnił się wówczas wraz ze swoimi kolegami i złożył broń, został zaatakowany i wielokrotnie postrzelony. Ocalał cudem, a z 11 kul, którymi został trafiony, kilka tkwi w jego ciele do dziś. Pan Ignacy opowiadał również w jaki sposób z Mazowsza trafił na Dolny Śląsk, do Wałbrzycha oraz o tym, jak po kolejnym wylewie stracił wzrok i odzyskał go po ośmiu miesiącach. Mówił ponadto o pracy pod ziemią w kopalni, o założeniu na ziemi wałbrzyskiej WOPR-u. Podczas spotkania recytowane były wiersze pisane przez pana Ignacego w więzieniu na Mokotowie. Ignacy Sarnecki napisał też książkę pt. „65 lat milczałem”, do której odsyła każdego, kto jest zainteresowany szczegółami jego bogatego i wręcz sensacyjnego życiorysu.
(RED)
 
Foto: Ignacy Sarnecki (drugi od prawej) na spotkaniu z Towarzystwem Miłośników Szczawna-Zdroju.

REKLAMA

Click Here