Tygodnik DB2010

Sentymentalna biesiada

 

W sobotę odbyła się II Biesiada Kresowa w Starych Bogaczowicach, zorganizowana w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury – zadania dofinansowanego z budżetu województwa dolnośląskiego.

 

Biesiada Kresowa stała się nową tradycją ziemi wałbrzyskiej. Publiczność dopisała, sala pękała w szwach, a wśród obecnych mieszkańców gminy znaleźli się również radni Rady Powiatu Wałbrzyskiego, gminy Stare Bogaczowice i władze samorządowe. Otwarcia dokonali dwaj gospodarze biesiady: wicestarosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski i wójt gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech. Obecny był również – tak jak przed rokiem – Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który jest patronem duchowym tego przedsięwzięcia. Oprawę muzyczną zapewnił zespół najmłodszych mieszkańców gminy – Bogaczowiczanie, który swoim występem otworzył uroczystość. W akompaniamencie zespołów Echo, Kulinianie i chóru Renoma z Głuszycy upływały kolejne kwadranse, wypełniając salę rytmami ludowymi i kresowymi. Na finał wystąpił Zespół Taneczny Prialica z Grodna, prezentując kresowe tańce ludowe.

Uczestnicy biesiady mogli także poznać tajniki kuchni polskich Kresów Wschodnich i posłuchać wspomnień byłych mieszkańców wsi Teofipulka, skąd pochodzi większość mieszkańców Starych Bogaczowic.

– Dziękujemy mieszkańcom gminy Stare Bogaczowice za pomoc przy organizacji imprezy, szczególnie Panu Eugeniuszowi Rajcy i Lucynie Król. Biesiada ma za zadanie przekazywać historię kresową i polską tradycję przedwojenną młodym pokoleniom, w związku z tym w dniach 18 i 19 października szkoły z terenu powiatu wałbrzyskiego odwiedziła mobilna wystawa „Kresy Wschodnie w polskiej tradycji historycznej”. Wystawa eksponowana była w zabytkowym autobusie marki Ikarus. Z historią kresów młodych ludzi zapoznał jeden z organizatorów biesiady Pan Eugeniusz Rajca – wyjaśnia wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.

(AB)

Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

ii-biesiada-kresowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biesiada Kresowa w Starych Bogaczowicach cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców powiatu wałbrzyskiego.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej