Tygodnik DB2010

Święto gitary

W dniach 15-17 lipca w Jedlinie-Zdroju po raz drugi usłyszeliśmy najpiękniejsze dźwięki i harmonie gitary, śpiewu i tańca. Wszystko za sprawą 2. Letniego Festiwalu Gitarowego. Wśród gości przybyłych na 2. Letni Festiwal Gitarowy w Jedlinie-Zdroju znaleźli się między innymi Leszek Orpel – burmistrz Jedliny-Zdroju i Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha.

 

Gitarowym recitalem „Sobą gram” Leszka Cichońskiego rozpoczął się piątkowy koncert w Browarze Jedlinka. Ten związany z Wrocławiem ceniony polski gitarzysta, to legenda polskiej gitary, znakomity muzyk, animator i propagator kultury. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californii i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje we Wrocławiu. Współpracował z Tadeuszem Nalepą, z Johnem Tuckerem, Carlosem Johnsonem i Wojciechem Karolakiem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary, jak Steve Morse i Steve Vai. Autorski album „Sobą gram”, z którego utwory Leszek Cichoński zaprezentował podczas jedlińskiego koncertu, został dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyki.

W kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju wystąpił niezwykły duet żeński – Soundz Good, który tworzą: Magdalena Czwojda, grająca na gitarze oraz Marta Zalewska, śpiewająca oraz grająca na kontrabasie, gitarze basowej i skrzypcach. Artystki współpracowały z takimi gwiazdami jak – między innymi – Krystyna Prońko, Kayah, Majka Jeżowska, Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu, czy zespół Perfect. Duet Soundz Good zaprezentował program „Akustyczna siła rocka”, który został owacyjnie przyjęty przez publiczność zgromadzoną w poewangelickiej świątyni, domagającą się kilku bisów.

Na zakończenie festiwalu, w Parku Północnym w Jedlinie-Zdroju, zagrał lubelski zespół Dżango-Bango, składający się z muzyków związanych z kulturą romską oraz muzyków grających flamenco. Liderem tego zespołu jest Kuba Niedoborek – jeden z najlepszych w Polsce gitarzystów flamenco. Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu był bezpłatny, co zachęciło setki jedlinian, kuracjuszy oraz mieszkańców innych miejscowości Aglomeracji Wałbrzyskiej do wysłuchania na żywo zaproszonych artystów. To były piękne gitarowe dni w Jedlinie-Zdroju!

(LS)

 Soundz Good

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soundz Good wystąpił w poewangelickim kościele.

 dzango bango

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół Dżango-Bango zagrał w Parku Północnym w Jedlinie-Zdroju.

Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej