Tygodnik DB2010

Następstwa pogodowego szaleństwa

Pozrywane poszycia dachów, połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne oraz zablokowane drogi i tory – to najczęstsze skutki wichur i nawałnic, które w ostatnich kilkudziesięciu godzinach przeszły nad naszym regionem. Na szczęście obyło się bez ofiar, choć 2 osoby trafiły do szpitala.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wałbrzychu, na podstawie informacji zebranych od urzędów miast i gmin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu oraz bezpośrednio od mieszkańców powiatu wałbrzyskiego przedstawiło wykaz zdarzeń związanych z wystąpieniem silnego wiatru 31 marca i 1 kwietnia.

 

Gmina Czarny Bór

W wyniku wystąpienia silnych wiatrów w Witkowie zerwany został dach z budynku Gminnego Ośrodka Kultury oraz dwóch budynków mieszkalnych. W miejscowości Grzędy doszło do uszkodzenia dachu na jednym budynku. Ponadto wystąpiły również uszkodzenia (w mniejszym lub większym stopniu) dachów w około 15 budynkach mieszkalnych. Uszkodzeniu uległy także znaki drogowe oraz linia energetyczna. W wyniku powalonych drzew uszkodzona została także infrastruktura drogowa. Wstępnie oszacowano szkody w mieniu gminnym na około 200 tys. zł. Straty w indywidualnym mieniu mieszkańców nie są dokładnie znane.

 

Gmina Głuszyca

W Sierpnicy na skutek silnego wiatru powalone zostały konary drzewa, pozostała część drzewa stwarzała zagrożenie dla mieszkańców budynku mieszkalnego w związku z czym podjęto decyzję o ewakuacji. Ponadto doszło do zablokowania torowiska na trasie kolejowej relacji Kłodzko-Wałbrzych oraz drogi wojewódzkiej nr 381 przez powalone drzewa. Utrudnienia w ruchu zostały usunięte.

 

Miasto Jedlina – Zdrój

1 kwietnia trwało sprzątanie miasta: usuwanie gałęzi, cięcie i usuwanie drzew powalonych nocą. Na terenie Jedliny – Zdroju w wyniku silnego wiatru zostało złamanych lub wyrwanych 6 drzew – jedno z nich uszkodziło bramę cmentarza.

 

Gmina Mieroszów

W miejscowości Sokołowsko doszło do zdarzenia polegającego na przewróceniu się drzewa na pojazd w wyniku czego dwie osoby zostały poszkodowane i odwiezione do szpitala. Powalone drzewa dały się we znaki również w Mieroszowie oraz Różanej.

 

Gmina Stare Bogaczowice

Na skutek silnych wiatrów w miejscowościach Gostków, Nowe Bogaczowice, Struga, Jabłów doszło do zerwania bądź uszkodzenia łącznie 8 dachów. Ponadto w miejscowościach Stare Bogaczowice, Jabłów i Gostków powalone zostały drzewa.

 

Gmina Walim

W gminie Walim doszło do zdarzeń związanych z powalonymi drzewami w miejscowościach Walim, Jugowice, Niedźwiedzica, Zagórze Śląskie, Michałkowa, Dziećmorowice.

 

Miasto Szczawno – Zdrój

W Szczawnie-Zdroju doszło do powalenia dwóch drzew na jezdnię.

 

Miasto Boguszów – Gorce

W Boguszowie – Gorcach doszło do zerwania dachów w dwóch budynkach. Ponadto na terenie miasta powalone zostało drzewo.

 

– W związku z otrzymywaniem informacji o występujących zagrożeniach, postawiony został w stan gotowości oraz użyty sprzęt techniczny, będący w dyspozycji Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wałbrzychu. Jednostki straży pożarnej, w związku z wystąpieniem silnego wiatru, 1 kwietnia do godz. 8 rano interweniowały 46 razy na terenie całego powiatu Wałbrzyskiego – wyjaśnia Elżbieta Węgrzyn, asystent starosty wałbrzyskiego.

(RED)

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej