Tygodnik DB2010

Babski comber

comber2

 

Od 20 już lat w tłusty czwartek combrowe baby zjeżdżają się do Gorc, by uczestniczyć w jedynej i niepowtarzalnej Biesiadzie Combrowej – babskiej zabawie kostiumowej, która co roku cieszy się olbrzymim powodzeniem. Przez 19 lat rubaszne panie gościła w swych progach Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury. W tym roku 20 – jubileuszowy Comber odbył się w nowym miejscu. 12 lutego Combrowe Panie spotkały się w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” – byłej kopalni w Gorcach dlatego też temat przewodni tegorocznego Combra brzmiał – Górnicze Harce na Witoldzie. Wśród dekoracji nie zabrakło wejścia do sztolni, łaźni górniczej, wózka węglowego, a nawet górniczego punktu medycznego pod znajomo brzmiącą nazwą – Witoldówka. W punkcie tym leczono złocistym napojem, serwowanym prosto z beczki.

Rozbawionym i uśmiechniętym uczestnikom imprezy do tańca przygrywał zespół Sekret. A sztygarowa Halina i jej pomocnice przygotowały dla zebranych gości całą gamę konkursów. Nowo przybyłe damy, jak co roku musiały złożyć uroczyste ślubowanie, a żeby wkupić się w łaski combrowego grona – odtańczyć układ choreograficzny do przeboju Chocolatte. Zaś za nieprzestrzeganie combrowych zasad groziło min. zakuwanie w dyby, wychłostanie specjalnym combrowym biczem, dotkliwe razy „dupochlastem”, „sznupanie” tabaki, czy przenoszenie wózka z węglem dookoła sali. Spokoju nie zaznali zaproszeni na biesiadę nieliczni mężczyźni, którym – jak tradycja karze – obcięto zwisy męskie oraz przymuszono do złożenia przysięgi oraz bezwzględnego posłuszeństwa wobec zebranych na imprezie dam. Panowie wykazali się ponadto ogromnym poczuciem humoru z chęcią wykonując postawione przed nimi zadania.

Organizatorzy imprezy: Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury i Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” zapraszają za rok na kolejna XXI Babska Biesiadę Combrową pod hasłem „Z kamerą wśród zwierząt.”

(RED)

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej