Tygodnik DB2010

Rozbudowują hospicjum

Aż 11 miejsc dla pacjentów przybędzie dzięki rozbudowie Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Inwestycja jest realizowana w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego.

1 procent logo 3

 

 

 

 

– Wałbrzyskie hospicjum do życia powołała grupa osób wrażliwych na cierpienie. Pod naszą opieką w domu i hospicjum stacjonarnym, w przyjaznej atmosferze, w otoczeniu najbliższych, chorzy spokojnie przechodzą na drugą stronę życia – mówi Renata Wierzbicka, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu.

Opieka paliatywna jest aktywną, wszechstronną i całościową opieką nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące choroby w końcowym okresie życia. Otacza jak płaszczem (łac. pallium = płaszcz) nieuleczalnie chorych oraz ich udręczoną rodzinę. W 2014 r. objętych opieką było 1271 pacjentów i ich rodzin (opieka zespołu medycznego, rehabilitacja i pomoc psychologa), pod opieką wałbrzyskiego PTOP jest ok. 40 dzieci pacjentów i dzieci osieroconych.

Działalność medyczna finansowana jest poprzez kontrakt z NFZ oraz darowizny.

– Niestety kontrakt z NFZ jest niewystarczający na pokrycie kosztów funkcjonowania Hospicjum Stacjonarnego. Tylko dzięki pomocy finansowej darczyńców, możliwości ubiegania się o 1%, możemy przyjąć każdego potrzebującego i zapewnić odpowiedni standard opieki – podkreśla Marek Karolczak, odpowiedzialny za opiekę pielęgniarską w wałbrzyskim hospicjum.

Mając na celu podniesienie jakości opieki nad chorymi i ich rodzinami, PTOP w Wałbrzychu w ubiegłym roku zgłosiło do Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego projekt rozbudowy hospicjum.

– Rozbudowujemy nasze hospicjum o 5 dodatkowych miejsc dla chorych w pierwszym etapie, a docelowo o kolejne 6 miejsc. W nowym budynku powstanie pokój pożegnań, w którym bliscy zmarłego pacjenta będą mieli odpowiednie warunki, by spokojnie się z nim pożegnać. Będzie też miejsce dla centrum wolontariatu medycznego i akcyjnego, centrum wsparcia psychologicznego chorych, ich rodzin, dzieci osieroconych. Ponadto powstanie gabinet fizjoterapii oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego  – wylicza Renata Wierzbicka.

Koszt rozbudowy wyniesie 1,95 mln. zł, z czego gmina Wałbrzych – w ramach budżetu partycypacyjnego – wyłoży 1,45 mln. zł, a PTOP z darowizn wyłoży ok. 500 tys. zł.

– W imieniu naszych pacjentów i ich rodzin, dziękujemy wszystkim za otrzymaną pomoc i prosimy o wsparcie. Każdy może zostać Aniołem Hospicjum – dodaje prezes PTOP.

(RED)

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej