https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wesprzyj powiernika

– Nazywam się Łukasz Kazek i odszukuję skarby ukryte kilkadziesiąt lat temu w Górach Sowich. Odnajduję ludzi, do których należą, bo chcę poznać ich tajemnice. Moje poszukiwania dokumentujemy w filmie „Powiernik”. Za nami najtrudniejsza część zdjęć, ale żeby dokończyć projekt potrzebujemy Twojego wsparcia. Film wyślemy na krajowe i zagraniczne festiwale filmowe, żeby sekrety Gór Sowich zobaczyli widzowie na całym świecie. Poprzednie filmy, w których brałem udział, zdobyły szereg nagród, m.in. w Southampton, Chicago i Cannes. Celem naszej zbiórki jest pozyskanie funduszy na dokończenie produkcji filmu dokumentalnego „Powiernik”, jego promocję oraz obsługę festiwalową. Każda przekazana przez Was złotówka pomoże nam dotrzeć do większej liczby widzów na całym świecie!- podkreśla współautor tego niezwykłego filmu.

Kim jest powiernik?

– Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego – sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje – swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające. Świadectwa historii mówionej to nieoceniony sposób na zachowanie wiedzy i zrozumienie doświadczonych przez okropności wojny ludzi. Powiernik to podróż do świata, którego już prawie nie ma. Dzięki naszemu obrazowi świat ten nie zniknie – utrwalimy świadectwa przeszłości, pamiątki, odszukamy właścicieli depozytów i po 70 latach spełnimy ich marzenia. To hołd wobec wszystkich ludzi, których spotkałem na swojej drodze, wobec tych wszystkich, których już dziś nie ma, a którzy podzielili się ze mną swoimi historiami – wyjaśnia Łukasz Kazek, walimianin, historyk i radny Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Na jakim etapie jesteśmy?

– Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy w czerwcu ubiegłego roku w Budapeszcie. W stolicy Węgier spotkaliśmy byłego więźnia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Lajos Erdélyi wyjawił nam swoje niezwykłe marzenie. Pragnął, aby w Góry Sowie wróciło 49 dramatycznych rysunków ukazujących piekło Holocaustu. Narysował je jego współwięzień, Imre Hollo. To niezwykłe życzenie spełniłem kilka miesięcy później. 28 grudnia 2018 r., w obecności mieszkańców Walimia, otworzyliśmy wystawę 49 rysunków w Sztolniach Walimskich. Zrealizowaliśmy również główny etap zdjęć na Dolnym Śląsku. Przed nami wyjazd do Niemiec, gdzie spotkamy się z byłymi mieszkańcami Gór Sowich. Chcemy ukończyć produkcję do września i zacząć wtedy zgłaszać film do udziału w krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych – dodaje pomysłodawca „Powiernika”.

Na co przeznaczę wsparcie?

– Dzięki dotychczasowemu wsparciu mecenasów na łączną kwotę ok. 30 tys. złotych udało nam się zrealizować zdjęcia na Węgrzech i na Dolnym Śląsku, a wkrótce wyruszymy do Niemiec. Ponieważ odkrywanie tajemnic to nasza pasja, wspólnie z reżyserem postanowiliśmy zrezygnować z jakiegokolwiek honorarium związanego z produkcją naszego filmu. Jednak żeby zrealizować film, który będzie miał szanse na osiągnięcie sukcesu na międzynarodowych festiwalach, potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Realizując zdjęcia odkryliśmy nieznane wcześniej tajemnice ludzi, których historie chcielibyśmy zawrzeć w naszym filmie. Te nowe, zaskakujące wątki mogłyby wzbogacić naszą opowieść czyniąc ją jeszcze ciekawszą. Twoje wsparcie przeznaczymy na pokrycie kosztów: transportu (wynajmu samochodu zdolnego pomieścić ekipę wraz ze sprzętem oraz paliwa); wyżywienia i noclegów podczas zdjęć; wynajmu sprzętu filmowego: m.in. kamer, statywów, oświetlenia; profesjonalnej postprodukcji, w tym koloryzacji i udźwiękowienia. Jeśli nasza zbiórka będzie cieszyć się powodzeniem i uda się zebrać więcej, niż założona przez nas kwota, dodatkowe środki przeznaczymy na promocję filmu (m.in. druk profesjonalnych plakatów filmowych, płatne kampanie w mediach społecznościowych, koszty promocji filmu na ewentualnych festiwalach w kraju i za granicą); obsługę festiwalową (m.in. opłaty za zgłoszenie filmu, koszty przesyłek kurierskich z kopiami filmu, koszty tłumaczeń napisów).

Kim jesteśmy?

Reżyserem filmu jest Mateusz Kudła, współautor nagradzanych dokumentów: „Depozytariusz” i „Ludzie z klisz”. Operatorem kamery jest Łukasz Herod, a operatorem dźwięku Krzysztof Bąk. Za promocję odpowiada Asia Banachowicz. Łukasz Kazek jest dziennikarzem historycznym, popularyzatorem wiedzy oraz eksploratorem. Prowadzący i narrator filmu dokumentalnego „Na tropie Złotego Pociągu” (prod. Discovery Channel) oraz serialu dokumentalnego Kwatery Hitlera (prod. Canal+ Discovery). Współpracował przy produkcji serialu Bogusława Wołoszańskiego „Skarby III Rzeszy” (prod. Polsat Play), filmu dokumentalnego „Zapomnij o Kresach” oraz dokumentu fabularyzowanego „Riese – tajemnice wykute w skale” (prod. TVP).

Nagrody za wsparcie

– W ramach podziękowania za darowizny chcemy wręczyć Wam niezwykłe prezenty. Po zakończeniu produkcji kopię filmu wraz z nazwiskami darczyńców, którzy wesprą nas kwotą co najmniej 50 złotych, zamkniemy w kapsule czasu i ukryjemy w pobliżu Sztolni Walimskich w Górach Sowich. Być może za 100 lat kolejny powiernik odkryje ten skarb, dowie się o naszym filmie i pozna nazwiska ludzi, dzięki którym powstał? To nie wszystko. Na wspierających czeka: 40 książek Faszystowska Mać, na podstawie której wystawiono monodram; 3 albumy w twardej oprawie prezentujące „Ludzi z klisz”; 15 biletów na dwie atrakcje: 700-letni Zamek Grodno na Dolnym Śląsku oraz Sztolnie Walimskich należące do tajemniczego, największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy o kryptonimie „Riese”; 15 biletów na dwie atrakcje: Pałac Jedlinka, w którym podczas wojny mieściło się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt oraz replikę wagonu sztabowego pociągu „Amerika”, który służył kanclerzowi III Rzeszy do przemieszczania się pomiędzy kwaterami wojennymi; 10 biletów na dwie atrakcje: Muzeum Techniki Militarnej Molke oraz zwiedzanie podziemnego kompleksu Włodarz, które obejmuje m.in. płynięcie łodzią po zalanej części podziemi; 60 voucherów dla dwóch osób obejmujących zwiedzanie muzeum światowego kina MovieGate zlokalizowanym w prawdziwym schronie z II wojny światowej w samym sercu Wrocławia, podziemnej fabryki Arado w Kamiennej Górze gdzie zobaczyć części pocisku V-1, rakiety V-2 i Enigmy, a także ogromnych podziemi TimeGates w Jeleniej Górze które zabiorą Cię w 300-letnią podróż w przeszłość historii Polski i Europy; 3 vouchery rodzinne dla czterech osób na zwiedzanie Pałacu Jedlinka i repliki wagonu sztabowego „Amerika” obejmujące również dwie pizze z pieca opalanego drewnem oraz degustację piwa; 1 voucher dla dwojga na weekend w Hotelu Jedlinka ulokowanym w leśnej scenerii na terenie historycznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jedlinie-Zdroju. Voucher obejmuje dwa noclegi, śniadania, obiadokolacje oraz mini-spa. Jeśli wesprzesz nas kwotą przynajmniej 75 złotych, imienie podziękujemy Ci w napisach końcowych filmu, który zgłosimy na międzynarodowe festiwale! Książki, albumy, bilety i vouchery wyślemy do Was niezwłocznie po zakończeniu zbiórki. Kapsułę czasu umieścimy po ukończeniu filmu – wszystko wskazuje, że nastąpi to we wrześniu. Zachęcamy do polubienia naszego fanpage na Facebooku, gdzie możecie śledzić postępy prac oraz skontaktować się z nami: facebook.com/film powiernik – podkreślają autorzy „Powiernika”.

Mecenat nad filmem objęli: Borys Wochna, DagMesko, Gmina Walim, Gmina Miejska Nowa Ruda, Sowia Grapa, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie.

(RED)

Autorzy filmu „Powiernik” wraz z mecenasami tego przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty