Tygodnik DB2010

Dawne czasomierze

 

„Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, którą można oglądać w wałbrzyskim Muzeum Porcelany.

 

Na zwiedzających czekać będzie ponad setka zabytkowych zegarów pochodzących z dawnej świebodzickiej fabryki Gustava Beckera. Zakład, założony w 1847 roku, bardzo szybko stał się jedną z największych i najbardziej znanych fabryk zegarów, zarówno w Niemczech, jak i w całej Europie. Przyczyniło się do tego między innymi otwarcie filii fabryki w czeskim Broumovie, która zaopatrywała w czasomierze Beckera cały teren ówczesnych Austro-Węgier. W 1930 r. fabryka połączyła się z produkującym do dziś renomowane zegarki koncernem Junghans.

Wśród pochodzących od prywatnych kolekcjonerów eksponatów, które pojawią się na wystawie, znajdą się zegary wiszące, stojące, kominkowe, gabinetowe oraz budziki z różnych lat istnienia fabryki. Dziś, kiedy wielu z nas do mierzenia czasu używa swoich telefonów komórkowych, warto zobaczyć jakich zegarów, z których każdy jest małym dziełem sztuki, używano kiedyś. Obejrzenie wystawy „Era na Beckera” to doskonały pomysł na długi majowy weekend czy wakacyjną wycieczkę, bo ekspozycja będzie dostępna aż do końca sierpnia.

(RED)

 becker w muzeum

W Muzeum Porcelany w Wałbrzychu można oglądać wystawę zegarów z fabryki Gustawa Beckera.

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej