Tygodnik DB2010

Mocna nuta

 

Zespół Trebunie-Tutki, Kayah, Muniek Staszczyk, Wojciech Waglewski, Jorgos Skolias, Mateusz Pospieszalski to artyści, którzy – obok licznego grona muzyków z Wałbrzycha i okolic – wzięli udział w nagraniu wyjątkowej płyty: „Tischner. Mocna nuta”. Muzykę skomponował Mirosław Kowalik z zespołu Raz Dwa Trzy, a większość tekstów napisała Izabela Domańska-Kowalik.

 

Płyta „Tischner. Mocna nuta” była nagrywana między innymi w m23studio w Wałbrzychu, gdzie nad muzykami czuwał realizator Bartłomiej Miszczyk.

– Jest to połączenie filozofii Tischnera z refleksją na temat współczesnego świata. Ksiądz Józef Tischner docierał zawsze do sedna sprawy. Moc jego słowa była i pozostaje skuteczna, trafnie określając kierunki filozofii życia. Człowiek, jako bohater i podmiot tych rozważań, zmaga się nie tylko sam ze sobą. Chcąc przekazać coś więcej, musi mówić głośno i zdecydowanie, żeby współczesny świat go usłyszał. Pomysłodawcą takiej formy przekazu myśli księdza Józefa Tischnera jest Jego brat, Kazimierz Tischner. Wypełniając wolę swojego brata, jako spadkobierca wszystkiego, co ksiądz Józef po sobie pozostawił, założył Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” i Rodzinę Szkół Tischnerowskich. Współpraca Kazimierza Tischnera z życzliwymi ludźmi daje mu inspirację do realizacji nowych wyzwań. Takim nowym wyzwaniem jest pomysł Kazimierza na nagranie płyty, inspirowanej tekstami księdza Józefa Tischnera. Powstało jedenaście tekstów napisanych przez Izabelę Domańską-Kowalik. Dopasowując myśli do nowej formy, autorka, nie gubiąc sensu słów Józefa Tischnera, znajduje miejsce na własne przemyślenia. Muzykę skomponował Mirosław Kowalik (basista zespołu Raz Dwa Trzy) i Jan Trebunia -Tutka. Pieśń dwunasta jest kompozycją Krzysztofa Trebuni-Tutki i inspirowana jest twórczością Kazimierza Przerwy -Tetmajera (poety bardzo bliskiego księdzu Józefowi Tischnerowi). Okazało się, że ten przekaz łączy ludzi – wielu znanych artystów włączyło się do współpracy – podkreślają autorzy projektu.

(RED)

tischner-mocna-nuta-cd

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej