Jak skutecznie odpowiadać na rosnące potrzeby mieszkaniowe i jednocześnie budować silne społeczności lokalne? Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy Dolnośląskiego Forum Rozwoju Ekonomii Społecznej, które odbędzie się 21 kwietnia 2026 r. w godzinach 9.00–14.35 w Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, eksperci oraz praktycy ekonomii społecznej. Organizatorem Forum jest Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej.
– Mieszkalnictwo to fundament godnego życia, a w dobie zmian demograficznych i gospodarczych – jedno z największych wyzwań polityki społecznej. Tegoroczne Dolnośląskie Forum Rozwoju Ekonomii Społecznej pod hasłem „Rozwój mieszkalnictwa społecznego: zabezpieczanie potrzeb mieszkańców i budowanie silnych społeczności lokalnych” stanie się platformą wymiany doświadczeń w obszarze rozwoju mieszkalnictwa społecznego– mówi Ewa Kisztelińska, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu.
Nowe modele: Od „Najpierw Mieszkanie” po Społeczne Agencje Najmu i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe
Forum skupi się na rozwiązaniach, które zmieniają życie Mieszkańców Dolnego Śląska. W programie przewidziano szczegółową analizę modeli, takich jak:
- „Najpierw Mieszkanie” (Housing First) – innowacyjne podejście do wychodzenia z bezdomności.
- Mieszkania wspomagane i treningowe – wspierające usamodzielnianie się m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, wychowanków opieki instytucjonalnej i systemowej pieczy zastępczej
- Społeczne Agencje Najmu (SAN) i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) – jako skuteczne narzędzia zwiększania zasobu mieszkań dostępnych cenowo.
– Forum jest dla nas szczególnym momentem – inicjujemy szeroką debatę o przyszłości mieszkalnictwa społecznego na Dolnym Śląsku. Chcemy pokazywać rozwiązania, które nie pozostają na poziomie koncepcji, ale realnie poprawiają jakość życia mieszkańców – podkreśla Ewa Kisztelińska.
Ekspercki głos dla regionu
Wydarzenie zgromadzi wyjątkowe grono prelegentów. Wśród gości specjalnych znajdą się m.in.:
- Jolanta Niezgodzka – Posłanka na Sejm RP, która przybliży kierunki polityki państwa
- Anna Żabska – Wojewoda Dolnośląski, omawiająca strategię mieszkaniową rządu
- dr Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha, który zaprezentuje lokalne doświadczenia w kontekście zmian demograficznych Gminy Wałbrzych
- Ewa Kisztelińska – Dyrektor DOPS, wskazująca na strategiczną rolę ekonomii społecznej
- Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Wrocław Sp z o.o.– Paweł Inglot
- Prezes SIM Sudety Sp z o.o. – Paweł Gawlak
- Łukasz Lipka – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu
- Bogusław Gałka – Prezes i Dyrektor Zarządzający, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Jeleniogórskie
- Jarosław Pilecki – Prezes Spółdzielni Socjalnej ARTE
- Zenon Matuszko – Prezes Zarządu Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Wałbrzyski
- Arkadiusz Czocher – Prezes Zarządu Forum Aktywności Lokalnej w Wałbrzychu, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Wałbrzyski
- Anna Kubik, Wiceprezes Sudeckiego Instytutu Rozwoju Regionalnego Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Jeleniogórski
- Dominika Kropiwnicka – Przewodnicząca Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Legnicko-Głogowski
- Agnieszka Olejarz – Specjalistka ds. reintegracji, Animatorka, Specjalistka ds. wsparcia, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Wrocławski
Program i networking
Uczestnicy wydarzania będą mieli okazję poznać perspektywę zarówno sektora samorządowego, pozarządowego/ekonomii społecznej i przedstawicieli administracji rządowej. Forum zakończy panel ekspercki z udziałem przedstawicieli Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej ze wszystkich subregionów Dolnego Śląska.
Wydarzenie ma charakter sieciujący – obok paneli eksperckich przewidziano czas na networking oraz lunch przygotowany przez przedsiębiorstwo społeczne Fundacja Znacznie Więcej.
O Organizatorze
Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej to regionalna instytucja wspierająca rozwój polityki społecznej, w tym działań na rzecz dostępnego mieszkalnictwa i przeciwdziałania bezdomności. Ośrodek pełni rolę zaplecza eksperckiego, integrując działania administracji, samorządów i organizacji pozarządowych.
(RED)