https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Policjantki z pomocą mieszkańców uratowały mężczyznę z pożaru

Szybka reakcja policjantek z Komisariatu Policji w Lubawce i ich współpraca z mieszkańcami pozwoliły ograniczyć skutki pożaru, do którego doszło w Jarkowicach w Gminie Lubawka. Wspólnymi siłami podjęli działania gaśnicze, a następnie z mieszkania objętego pożarem wyprowadzili mężczyznę.

Przed tygodniem informowaliśmy, że aspirant Paweł Wojsznis z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz dzielnicowa – sierżant Małgorzata Wojsznis z Komisariatu Policji II w Wałbrzychu ewakuowali z płonącej łąki w Boguszowie-Gorcach nietrzeźwego mężczyznę. Dzięki ich szybkim i zdecydowanym działaniom udało się zapobiec tragedii. Podobną postawą wykazały się także policjantki z Komisariatu Policji w Lubawce.

– 9 marca 2026 r. około godziny 13.00 sierżant Magdalena Dziedziak i posterunkowa Paulina Nowak zostały skierowane do Jarkowic, gdzie miało dojść do pożaru mieszkania. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszki zastały kłęby dymu wydobywające się z lokalu oraz dwóch mężczyzn próbujących opanować ogień. Policjantki natychmiast powiadomiły dyżurnego jednostki o konieczności skierowania na miejsce straży pożarnej, a same dołączyły do działań ratowniczych. Mundurowe wykorzystały gaśnicę znajdującą się w radiowozie, a następnie znalazły wiadra i pobierając wodę z rzeki, pomagały gasić pożar. Ta współpraca spowodowała częściowe opanowanie płomieni. Jednym z pomagających mężczyzn był strażak ochotnik z Jarkowic, który – mając specjalistyczny kask, wszedł do zadymionego budynku i otworzył w nim okna. Następnie – pomimo dużego zadymienia w pomieszczeniach – lubawskie policjantki weszły do środka, aby sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W mieszkaniu objętym pożarem ujawniono na łóżku 49-letniego mężczyznę, który został wyniesiony i przekazany pod opiekę ratowników. W działaniach gaśniczo-ratowniczych udział brali strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Kamiennej Góry oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych w Miszkowicach, Jarkowicach oraz Lubawce. Ta historia pokazuje, jak ważna w sytuacjach kryzysowych jest szybka reakcja oraz współdziałanie służb i mieszkańców. Dzięki tym działaniom – policjantów i świadków zdarzenia – możliwe było nie tylko ograniczenie skutków pożaru, ale także szybkie dotarcie do poszkodowanego.  W związku z pożarem policjanci z Komisariatu Policji w Lubawce, prowadzą postępowanie w kierunku nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. W tej sprawie zarzuty usłyszał już 49-latek, który w chwili zdarzenia w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Za ten czyn grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności – relacjonuje młodszy aspirant Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.

(KPP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty