https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Chcą przywrócenia nocnego dyżuru aptecznego w Wałbrzychu

Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha: Katarzyna Fabicka, Beata Mucha, Renata Wierzbicka i Piotr Sosiński 19 marca 2026 roku złożyli petycję do Prezydenta Wałbrzycha w sprawie wyznaczenia apteki pełniącej dyżury nocne. Pod petycją w szybkim czasie inicjatorzy zebrali 150 podpisów mieszkańców.

– Uważamy, że w nagłych sytuacjach zdrowotnych dostęp do leków „tu i teraz” ma kluczowe znaczenie, szczególnie w nocy. Brak apteki nocnej powoduje, że mieszkańcy trafiają na szpitalny oddział ratunkowy z problemami, które nie wymagają hospitalizacji. Na braku dostępu do lekarstw w godzinach nocnych cierpią dzieci, seniorzy i osoby przewlekle chore. Uważamy, że nocny dyżur apteki to element podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców! To ważna usługa publiczna. Liczące prawie 100 tysięcy mieszkańców miasto nie posiada wyznaczonej apteki do dyżuru nocnego, co powoduje konieczność poszukiwania przez pacjentów potrzebnych medykamentów w innych miastach, np. we Wrocławiu. Koszty utrzymania nocnego dyżuru w wyznaczonej aptece ogólnodostępnej co do zasady ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynagrodzenie za pełnienie dyżurów nocnych jest finansowane w formie ryczałtu, który wynosi równowartość 3,5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą godzinę faktycznie przeprowadzonego dyżuru. Podmiot prowadzący aptekę zawiera w tym celu umowę z NFZ. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy prezydent miasta na prawach powiatu zdecyduje o rozszerzeniu zakresu godzinowego dyżurów ponad minimalny zakres określony w przepisach ustawy Prawo farmaceutyczne (według tej ustawy dyżur nocny jest do godziny… 23.00). Wówczas dodatkowe godziny dyżurów finansuje miasto na prawach powiatu ze swojego budżetu – mówi w imieniu inicjatorów petycji dr Piotr Sosiński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wałbrzycha.

(RED, PS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty