Kultywowanie ludowych tradycji w Gminie Czarny Bór to nie tylko domena dorosłych z Kapeli Góralskiej Janicki, czy Zespołu Ludowego Grzędowianki. Konkurs wokalny „Na ludową nutę”, który został zorganizowany przez Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze pokazał, że młodzieży także nie są obce kolorowe ludowe stroje, śpiew, muzyka oraz taniec.
Konkurs miał na celu prezentację talentu wokalnego, ale także międzypokoleniową integrację i pielęgnowanie tradycji ludowych. W rywalizacji wzięło udział 15 uczestniczek, uczennic klas III – VII, które zaprezentowały utwory znane i lubiane z repertuaru ludowego. Publiczność mogła usłyszeć m.in.: Czerwone Jabłuszko, Lipkę, Czerwone jagody wyśpiewane przez młode pokolenie z pasją i zaangażowaniem. W konkursie wzięły udział także uczennice Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu. Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Dziewit – dyrektor GZSz-P w Czarnym Borze, Joanna Matusiak – utytułowana solista Kapeli Góralskiej Janicki, Jarosław Janik – harnaś Kapeli Góralskiej Janicki, muzyk Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu. Wśród uczennic klas 3 konkurs wygrała Milena Kosek, klas 4 Oliwia Grudzień, klas 5 Martyna Nosal, a klas 6 i 7 Lena Szewczyk. Konkurs „Na ludową nutę” został zorganizowany w ramach zadania publicznego realizowanego przez Kapelę Góralską Janicki pod nazwą „25 lat Rodzinnej Kapeli Janicki – Podhalańskie Dziedzictwo na Dolnym Śląsku” dofinansowanego z budżetu Gminy Czarny Bór.
A wspomniany Zespół Ludowy Grzędowianki reprezentował Gminę Czarny Bór na 30 Wojewódzkich Spotkaniach Artystycznych Klubów Seniora w Piławie Górnej. Na przeglądzie zespołów ludowych zjawili się reprezentanci z całego regionu: „Górzanie” i „Siwy Włos” z Piławy Górnej, „Złoty Potok” ze Złotego Stoku, „Listek Koniczyny” z Mietkowa, „Kwiat Powoju” z Ząbkowic Śląskich, „Kanon” z Dzierżoniowa, Zespół taneczny „Cza-Czaderki” z Ząbkowic Śląskich, „Jarzębina” z Kobierzyc i „Florianki” z Olbrachcic Wielkich i oczywiście „Grzędowianki”. Na scenie piławskiego ośrodka kultury zaprezentowały się także dzieci z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Kraina” w Piławie Górnej. Wydarzenie już po raz kolejny nie miało charakteru konkursowego – liczyła się dobra zabawa, integracja seniorów, wspólnie spędzony czas oraz dzielenie się pasją śpiewu i tańca.
(JJ)