https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Frankenstein w muzycznej odsłonie w Czarnym Borze i Jedlinie-Zdroju

29 listopada 2024 r. w Czarnym Borze i 30 listopada 2024 r. Jedlinie-Zdroju blisko 30 dolnośląskich muzyków ożywi legendarną historię doktora Frankensteina w niezwykłej, muzycznej interpretacji. Orkiestrowe brzmienie w sali widowiskowej czarnoborskiego Centrum Kultury oraz w majestatycznej sali balowej Pałacu Jedlinka to niezapomniane przeżycie i prawdziwa poezja dźwięku. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

– 29 listopada w sali widowiskowej czarnoborskiego Centrum Kultury zabrzmią instrumenty Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów. To będzie wyjątkowe wydarzenie, podczas którego, ponad dwudziestu dolnośląskich muzyków tchnie życie w dramatyczną i elektryzującą historię doktora Frankensteina – bohatera powieści M. Shelley. Koncert będzie jednocześnie podkładem dźwiękowym do emitowanego równolegle na ekranie filmu niemego pt. „Frankenstein” z 1910 roku. – mówi  Katarzyna Bernaś, Dyrektor Biblioteki+Centrum Kultury z Czarnym Borze.

Koncert w Czarnym Borze rozpocznie się 29 listopada o godz. 19.00 w ramach Senioralnej Akademii Kultury i został dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w B+CK, do wyczerpania miejsc.

Z kolei koncert w Pałacu Jedlinka w Jedlinie- Zdroju rozpocznie się 30 listopada o godz. 17.30 i realizowany jest w ramach programu Wsparcia Projektów – Kongresowe granty artystyczne. Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocław. Partnerami koncertu są: Pałac Jedlinka, Fundacja Żywe Kultury, Fundacja Pałac Jedlinka, Menedżer kultury – Janusz Ogrodnik, Ziębickie Centrum Kultury. Wstęp na koncert jest bezpłatny, a rezerwacji miejsc można dokonywać telefonicznie: 74 845 40 07 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: fundacja@jedlinka.pl.

ZIOM Orchestra – Ziębicka Orkiestra Mandolinistów funkcjonująca przy Ziębickim Centrum Kultury i wspierana przez Gminę Ziębice i Fundację Żywe Kultury, powstała w styczniu 2020 roku. Jest kwintesencją lokalnej muzykalności i dziedzictwa kulturowego regionu. Kierowana przez kompozytora i instrumentalistę Dariusza Dżugana (Ju Ghan), absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. ZiOM Orchestra skupia mieszkańców lokalnej społeczności gminy Ziębice oraz instrumentalistów o uznanym dorobku artystycznym z Dolnego Śląska. Zespół prezentuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale także nawiązuje do tradycji regionu, starając się ożywić lokalną tradycję gry na mandolinie i promować bogate dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska. Repertuar orkiestry, oparty na autorskich kompozycjach Dariusza Dżugana, nawiązuje do tradycji gry na mandolinie w regionie, przywracając pamięć o orkiestrze mandolinowej, która funkcjonowała w Ziębicach w latach 50. XX wieku.

W związku z realizacją wydarzenia w Czarnym Borze, nie lada gratka czeka na osoby muzykujące lub te, które chcą zacząć przygodę z grą na instrumentach. 29 listopada, przed koncertem, odbędą się warsztaty mandolinowe dla dzieci (godz. 15.00) oraz dla dorosłych (godz. 16.00).

– Warsztaty gry na mandolinie to wyjątkowa okazja, by zgłębić podstawy gry na tych instrumentach i wspólnie stworzyć małą orkiestrę! To warsztaty dla każdego, kto chce odkryć piękno gry na mandolinie i doświadczyć wspólnej radości z muzykowania! Muzyczną podróż wzbogaci brzmienie kontrabasu oraz innych instrumentów strunowych, takich jak ukulele czy tanpura. Mandolina, niegdyś bardzo popularna, była ważnym elementem lokalnej tradycji muzycznej, którą pragniemy przywrócić do życia, promując jednocześnie bogate dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska – mówi Dariusz Dżugan– wszechstronny artysta o bogatym dorobku twórczym, który poprowadzi zajęcia. To tegoroczny stypendysta Marszałka Województwa Dolnośląskiego, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, specjalizujący się w kontrabasie. Jego pasja i umiejętności wykraczają jednak poza granice tej specjalizacji; dał się poznać jako kompozytor, mandolinista, producent muzyczny, performer oraz animator kultury i społecznik.

(KB, RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty