https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wciąż niesiemy pomoc powodzianom

W Wałbrzychu prężnie działa hub pomocowy, do którego pomoc dla osób poszkodowanych w powodzi płynie z całej Polski. Zarówno z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. W efekcie ogromnej solidarności Polaków, magazyn przy ul. Stacyjnej w hubie pomocowym jest już zapełniony towarami. Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Wojciech Smoliński w Wałbrzychu uruchomiona została kolejna hala do logistyki z Polski.

– Ulica Villardczyków 17 w Wałbrzychu to kolejny punkt, gdzie działa hub pomocowy codziennie w godzinach 7.00 – 19.00. Tam pracownicy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, Toyota Motor Manufacturing Poland oraz wolontariusze każdego dnia pracują szybko i sprawnie, aby jak najszybciej rozpakować dostawy, dokonać segregacji i wysyłać pomoc do powodzian – mówi Kamila Świerczyńska, Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, oprócz zorganizowanej zbiórki środków dla powodzian, także włączyło się do akcji pomocy przy pakowaniu darów przekazywanych osobom dotkniętym powodzią.

– Zachęcamy wszystkie jednostki pomocy społecznej gmin i powiatu wałbrzyskiego do udzielenia pomocy przy rozpakowywaniu, segregacji i wysyłaniu darów znajdujących się w hubie pomocowym przy ul. Villardczyków 17 w Wałbrzychu. Magazyn stale potrzebuje wsparcia – podkreślają pracownicy wałbrzyskiego PCPR, które koordynuje i kieruje pomoc  poszczególnych jednostek w gminach zgodnie z ich potrzebami. – Zachęcamy także do kontaktu pod numerem telefonu 74 66 66 300 w celu uzyskania szczegółów o formach pomocy oferowanych dla osób niepełnosprawnych.

– Bardzo dziękujemy za dotychczas okazaną pomoc dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. W dalszym ciągu potrzeb jest jednak wiele – mówi Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Leonard Górski. – Oto lista najbardziej potrzebnych rzeczy dla powodzian: osuszacze, grzejniki elektryczne, materiały budowlane (regipsy, farby do malowania, kleje, tynki, gładzie, panele podłogowe, duże worki budowlane), narzędzia budowlane (młoty udarowe, wiertarki, piły elektryczne, szpachle, pędzle, wałki do malowania itp.), meble nowe lub w bardzo dobrym stanie (łóżka, wersalki, meble kuchenne, stoły, krzesła itp.), sprzęt AGD (pralki, kuchenk gazowe i elektryczne, piekarniki, mikrofalówki, lodówki), chemia specjalistyczna grzybobójcza, bakteriobójcza itp.; środki opatrunkowe, nowe koce, pościel, poduszki, kołdry, śpowory, nowa bielizna damska, męska i dziecięca; grabie, łopaty, wiadra, mopy, zmiotły, rękawice ochronne i gumowe, duże worki budowlane, przedłużacze, baterie, latarki, czołówki, kuchenki turystyczne na gaz itp. Uwaga! nie zbieramy już wody i żywności! Przypominam także miejsca prowadzenia zbiórek dla powodzian:

– siedziba Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu – portiernia,

– placówki oświatowe zarządzane przez  Powiat Wałbrzyski w Szczawnie-Zdroju, Walimiu i Nowym Siodle,

– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu przy ul. Beethovena,

– szkoły na terenie Wałbrzycha.

Jest także możliwości pomocy finansowej powodzianom. Zachęcamy do wpłacania środków na rzecz powodzian z gmin powiatu wałbrzyskiego, których można dokonywać na rachunek w VeloBank S.A. z dopiskiem Darowizna – POWÓDŹ. Numer rachunku dla wpłat w kraju: 49 1560 0013 2215 9574 5000 0084, a numer rachunku dla wpłat z zagranicy: GBGCPLPK 49 1560 0013 2215 9574 5000 0084. Każda pomoc ma znaczenie! – podkreśla starosta Leonard Górski.

Powiat Wałbrzyski pozyskał także z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego oraz od Miasta Gdańsk sprzęt, który będzie służył mieszkańcom gmin powiatu w niwelowania skutków powodzi. Do gmin: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Jedlina-Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice i Walim trafiły osuszacze, agregaty prądotwórcze, motopompy i wodery.

Do akcji pomocy ofiarom powodzi przyłączyło się wiele instytucji. Między innymi spółka Zamek Książ w Wałbrzychu, która przekaże połowę przychodu ze sprzedaży biletów z minionego weekendu poszkodowanym z południa województwa.

– 63 000 złotych ze sprzedaży biletów do zamku w weekend 21-22 września, zostaną przekazane na konta Kłodzka, Stronia Śląskiego i Kamieńca Ząbkowickiego, które ucierpiały w powodzi. Mimo trudności, które nas również dotknęły, okazujemy wsparcie, tym w jeszcze trudniejszej sytuacji. Naszym wspólnym celem jest szybkie i skuteczne przywrócenie turystycznej atrakcyjności regionu, co pozwoli nie tylko na odbudowę zniszczonej infrastruktury, ale także na utrzymanie rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska. Dlatego apeluję do wszystkich: nie odwołujcie swoich rezerwacji i wspierajcie  Dolny Śląsk – apeluje prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Ale pomoc płynie z regionu i całego kraju także do dotkniętych powodzią gmin w powiatach wałbrzyskim i kamiennogórskim.

– Czasem bywa tak, że przyjaciół poznaje się w biedzie. W ten właśnie sposób poznaliśmy wspaniałych ludzi o wielkich sercach z Gminy Rokietnica, którzy przybyli z pomocą na początku minionego tygodnia, gdy tylko opadła woda, odsłaniając niezliczone zniszczenia. Kataklizm, który dotknął naszą gminę, stał się przyczynkiem także do poznania przyjaciół z Gminy Chojnice, którzy równie prędko i ochoczo ruszyli, by wesprzeć nas w tym trudnym czasie. Jednak niektórych przyjaciół znamy już od dawna i od dawna wiemy, że możemy na nich liczyć w najcięższych chwilach. Do Gminy Walim dotarł transport ze wsparciem z zaprzyjaźnionej Gminy Wolin, od klubu sportowego Vineta Wolin oraz z Gminy Przybiernów, której wójtem jest uhonorowany tytułem Przyjaciela Gminy Walim Bogdan Czaplicki. Z serca wszystkim dziękujemy – podkreśla Aleksandra Ignaszak, sekretarz Gminy Walim.

Na wsparcie mogą liczyć także mieszkańcy Gminy Marciszów.

– W ostatnich dniach dwa duże transporty z darami w postaci różnego rodzaju sprzętu, chemii gospodarczej i żywności trafiły do Marciszowa. Wszystko za sprawą ofiarodawców i ludzi dobrego serca, wśród których byli: Prezydent Katowic Marcin Krupa wraz ze swoimi pracownikami, Naczelnik Wydziału Administracyjnego Urzędu Miasta Katowice Grzegorz Kleszcz, Dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach Marcin Gawlik wraz z pracownikami, pracownicy Miejskiego Domu Kultury Katowice – Zawodzie oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Śląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Z kolei Mały Cieszków w Gminie Cieszków w Powiecie Milickim to osada składająca się z zaledwie 18 domów, w których mieszkają ludzie o wielkim sercu. Ich przedstawiciele także przyjechali do Marciszowa, by podzielić się tym co mają z poszkodowanymi w powodzi. W imieniu samorządu i mieszkańców gminy składam wyrazy wdzięczności i podziękowania ofiarodawcom – mówi Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik.

Ale gminy, które same ucierpiały podczas powodzi, dbają nie tylko o potrzeby swoich mieszkańców.

– Kiedy jedne służby sprzątają i usuwają skutki powodzi w najbardziej zalanej części Jedliny-Zdroju, inne dbają o zapewnienie i zaspokojenie poszkodowanym najpilniejszych potrzeb. Do Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju przyjechał zapakowany po dach bus, pełen najpotrzebniejszych produktów dla osób, które doświadczyła powódź. W ten sposób Tarnogórska Szafa Społeczna i Szaliki dotarli z pomocą do Jedliny-Zdroju. Dziękuję wszystkim darczyńcom oraz Pałacowi Jedlinka za koordynację transportu. Dostarczone rzeczy dotrą do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta, a także innych gmin powiatu wałbrzyskiego i kłodzkiego – podkreśla Ilona Bujalska, Burmistrz Jedliny – Zdroju.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty