W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej i Powiatu Kamiennogórskiego trwa walka ze skutkami powodzi. Służby apelują do mieszkańców o pomoc w zabezpieczaniu kluczowych miejsc, w napełnianiu worków z piaskiem i do stosowania się do komunikatów, zwłaszcza tych o koniecznej ewakuacji.
Boguszów-Gorce
W Boguszowie-Gorcach najtrudniejsza sytuacja jest w dzielnicy Stary Lesieniec oraz w Kuźnicach. Rzeka Lesk wystąpiła z brzegów i zagraża obiektom położonym wzdłuż jej biegu.
– Służby działają od wczoraj, ale nadal potrzebna jest pomoc przy pakowaniu worków z piaskiem oraz zabezpieczaniu okolic ulicy Kosynierów. Ze względu na intensywne opady i zagrożenie podtopieniami, liczy się każda para rąk. Miejsca: Ochotnicza Straż Pożarna w Gorcach przy ul. Kościuszki – pakowanie worków, ulica Kosynierów – pomoc w zabezpieczaniu – apeluje Burmistrz Boguszowa-Gorc Daniel Lubiński.
Gmina Głuszyca
– Sztab kryzysowy i strażacy pracują bez wytchnienia. Potrzebna pomoc mężczyzn – apelują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. – Potrzebne są każde ręce do pracy, również do ładowania worków z piaskiem! Potrzebujemy pomoc mężczyzn do rozkładania worków z piaskiem. Chętnych zapraszamy na plac przy remizie na ul. Kłodzkiej 15.
Jedlina-Zdrój
– Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom, którzy wraz z pracownikami urzędu miasta i radnymi pracowali całą noc. Wasze zaangażowanie jest na wagę złota! Niestety, przed nami dalsze opady deszczu, a co za tym idzie – pogorszenie sytuacji. Nieustannie potrzebujemy pomocy do napełniania i rozwożenia worków. Prosimy o mobilizację! Pracujemy na placu przy hurtowni Tomalik przy ul. Kłodzkiej 25B. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt pod nr tel. +48 74 845 52 15. Z góry dziękujemy za każde zgłoszenie – mówi Ilona Bujalska, Burmistrz Jedliny – Zdroju.
Gmina Mieroszów
Raport Sztabu Kryzysowego w Gminie Mieroszów:
Ochotnicze Straże Pożarne Mieroszów i Sokołowsko pełnią całodobowy, regularny dyżur.
Przekroczone zostały stany koryta rzeki Ścinawka na moście w Golińsku.
Zalana została Oczyszczalnia Ścieków w Golińsku – zabezpieczone workami z piaskiem zostały: plac osadu, rozdzielnia elektryczna i agregat prądotwórczy. Technologicznie oczyszczalnia pracuje.
Na bieżąco usuwane są konary drzew, krzewów z przepustów rzek. Rozdysponowane są wciąż worki z piaskiem.
Na bieżąco OSP wyjeżdżają na wezwania mieszkańców głównie w zakresie pomocy w zabezpieczeniu posesji oraz w odpompowywaniu wody z piwnic – tam gdzie jest to możliwe. Baza znajduje się przy ulicy Wolnosci 27 A w Mieroszowie i pracuje całą dobę. Przy ulicy Wojska Polskiego 20 w Mieroszowie nurt wody wyrwał z koryta rzeki część muru oporowego – na odcinku ponad 15 metrów. Sztab Kryzysowy Gminy Mieroszów podjął decyzję o zamknięciu tego odcinka drogi. Obowiązuje na tym odcinku całkowity zakaz poruszania.
Strumień Sokołowiec wylał na wysokości nasypu Kowalowa/Sokołowska na ternach łąkowych – na wskaźnikach Strumień Sokołowiec wskazuje 30 cm do stanu alarmowego. Przekroczono stan koryt strumienia w Kowalowej na drodze krajowej nr 35 przed wiaduktem w stronę Kowalowej doszło do zalania terenów zielonych.
Przekroczony stan koryt strumieni na Sokołowsku i zalało tereny pól i podtopiło nieruchomości.
Nadal pozostaje zamknięte przejście graniczne Mieroszów ul Kwiatowa/Zdonov.
Przekroczono w większości miejsc stany alarmowe na rzece Ścinawka w Mieroszowie – stan wód został podniesiony o około 50 cm.
Nadmierny napływ wód z pól na Unisławiu Śląskim spowodował naruszenia struktury skarpy przy DK 35 oraz podmyło częściowo drogę krajową.
Na terenie Nowego Siodła doszło do zalania terenów zielonych oraz podtopień Nieruchomości.
W całej gminie nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Udzielono pomocy dowozem z workami z piaskiem około 300 adresom.
Powierzchniowe ujęcia wody pitnej WOP Sokołowsko w związku z zanieczyszczeniem i zamuleniem strumienia oraz filtra są nadal wyłączone z użytkowania.
Hostel przy ulicy Sportowej 4 w Mieroszowie jest gotowy na przyjęcie tych z Was, którzy są najbardziej poszkodowani w związku z powodzią. Kontakt w sprawie hostelu: 662 203 457.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie poleceń służb mundurowych w zakresie zakazu przejazdu czy całkowitego zamknięcia drogi – ze względu na przypadki pozostawiania samochodów przy rwących niekontrolowanych nurtach rzeki.
Zabierzcie Państwo samochody z drogi wzdłuż koryta rzeki Ścinawka gdyż stwarza to podwójne niebezpieczeństwo- opóźnianie przejazdu wozom uprzywilejowanym oraz zagrożenie życia dla tych którzy wysiadając z tych pojazdów kręcą niezwykle interesujące filmiki (tak… to nie żarty).
Dziękujemy za dotychczasową pomoc i wciąż potrzebni są chętni do wsparcia przy zapełnianiu worków z piaskiem dzwońcie i przybywajcie.
Gmina Stare Bogaczowice
– Bardzo dynamiczna sytuacja jest na rzece Strzegomce – po spadkach na wodowskazie w Chwaliszowie aktualnie odnotowujemy wzrosty stanów wód (322 cm). Nadzieja w pogodzie, ponieważ po południu intensywne opady powinny ustać, ale sytuacja meteorologiczna też jest dynamiczna i prognozy często ulegają zmianom – informuje strona facebookowa Gminy Stare Bogaczowice.
Gmina Świebodzice
– Z powodu wzrastającego poziomu rzeki Pełcznica, sytuacja w naszym mieście staje się trudna. Informujemy o pierwszych przypadkach zalania. Osoby potrzebujące worków z piaskiem prosimy o kontakt z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego pod numerami: 74 666 95 50 oraz 606 892 582. Zachęcamy mężczyzn do zgłaszania się do pomocy przy pakowaniu worków z piaskiem. Chętni mogą zgłaszać się osobiście do Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Strzegomskiej 30 – kontakt: 664 530 729. Dziękujemy za wsparcie – mówi Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic.
Gmina Walim
Pogarsza się sytuacja w Gminie Walim. Zamknięta została do odwołania droga wojewódzka w Walimiu (ul. Wyszyńskiego). Służby ewakuowały 21 dzieci z Ośrodka Socjoterapii w Walimiu oraz mieszkańców budynku przy ulicy Głównej 3 w Jugowicach.
– Wszyscy są już bezpieczni w szkole. Ewakuujemy także dolny Walim. Proszę mieszkańców Jugowic, Olszyńca, Walimia, gdzie wdziera się woda do posesji, o przygotowanie się do ewakuacji. Prosimy o telefony pod nasz numer w urzędzie abyśmy mogli podjechać do Was autobusami i Was zabrać do póki drogi są przejezdne na tyle abyśmy mogli do Was dojechać. Wzywam do pełnej mobilizacji każdego mieszkańca, do pomocy swoim sąsiadom, zwłaszcza osobom starszym. Nasi strażacy, służby są cały czas pracują. Proszę o stosowanie się do komunikatów służb. Przygotujecie swoje niezbędne rzeczy i zabierzcie je ze sobą. Nie zbliżajcie się do rwących rzek! Będzie jezdził autobus do ewakuacji. Sytuacja zaczyna być bardzo trudna. O konkretnych domach i mieszkaniach ewakuowanych będą informowały służby. Ewakuacja nastąpi do szkoły w Walimiu – są tam już łóżka polowe, przygotowujemy niezbadaną infrastrukturę. Proszę zminimalizować ruch samochodów do minimum. Wzmożony ruch powoduje wlewanie się wody z ulic na posesję. Organizujemy także pomoc sąsiedzką w Jugowicach. O godz. 12.30 będzie do odbioru piasek pod piekarnią przy ul. Głównej. Kto potrzebuje, niech przybywa z workami i łopatą. Więcej informacji u radnej Angeliki Jaśkiewicz. – apeluje Adam Hausman, Wójt Gminy Walim.
Wałbrzych
Raport Sztabu Kryzysowego w Wałbrzychu:
Służby miejskie pracowały na terenie całego miasta, udrażniając odpływy i kierując wodę do koryt. Dokładaliśmy worki z piaskiem w miejscach najpilniej tego potrzebujących. Wciąż najgorsza sytuacja jest na ul. Orkana, gdzie wylewa potok Poniatówka. W tym miejscu służbom pomaga straż pożarna. Odnotowaliśmy kilkadziesiąt interwencji odpompowań wody w mieście.
Ujęcie wody w Marciszowie, które zapewnia 75% całego wolumenu dla Wałbrzycha nie jest na ten moment zagrożone.
Przypominamy numer kontaktowy, który działa całą dobę: 74 644 48 40 oraz 74 644 47 04.
Jakie działa przewidujemy na dziś:
15 września zaczęło obowiązywać zarządzenie Prezydenta Wałbrzycha w sprawie wprowadzenia alarmu powodziowego na terenie Wałbrzycha. Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania. Na mocy zarządzenia kierownicy jednostek organizacyjnych miasta Wałbrzych i spółek są zobowiązani do udzielenia niezbędnej pomocy przy zwalczaniu powodzi. Wykonanie zarządzenia powierzone zostało II Zastępcy Prezydenta Wałbrzycha Kacprowi Nogajczykowi.
Notujemy lokalne podtopienia. Od wczoraj pracujemy intensywnie na ul. Orkana, aby udrożnić drogi. Trudna sytuacja jest także wzdłuż ul. Legnickiej i ul. Pocztowej oraz na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Niepodległości.
Cały czas napełniamy worki z piaskiem. Można je odbierać w biurze przy ul. Sygietyńskiego.
W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Beethovena rozpoczynamy zbiórkę żywności suchej i wody pitnej dla mieszkańców Kłodzka i Lądka Zdroju. Można przynosić produkty cały czas – siedziba jest czynna całą dobę.
W poniedziałek i wtorek odwołane są zajęcia edukacyjne w szkołach ponadpodstawowych w Wałbrzychu.
(RED)