W powiatach wałbrzyskim i kamiennogórskim oraz w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego działają sztaby kryzysowe, które koordynują działania związane z intensywnymi opadami deszczu i zagrożeniem powodzią. Do tej pory nie doszło do zalań i podtopień.
Powiat Wałbrzyski
13 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył Leonard Górski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz samorządowcy z wszystkich ośmiu gmin z powiatu wałbrzyskiego.
– Przedstawiciele służb, inspekcji i straży meldunek o stanie przygotowań do reakcji na potencjalne zagrożenia związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu. Obecni na posiedzeniu samorządowcy zdali relację z przygotowań w gminach do podjęcia działań zapobiegających ewentualnym zagrożeniom lokalnych podtopień – relacjonuje Starosta Wałbrzyski Leonard Górski, który jest w stałym kontakcie z Wojewodą Dolnośląskim Maciejem Awiżeniem. – Według stanu na godz. 12.00, 13 września na terenie powiatu wałbrzyskiego nie odnotowano zdarzeń negatywnie wpływających na poziom bezpieczeństwa ludzi i mienia. Prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności, zabezpieczenie się na wypadek przerw w dostawie prądu (baterie, powerbanki, świece). Radzimy także przenieść wartościowe przedmioty na wyższe kondygnacje, śledzić komunikaty pojawiające się w mediach oraz stosować się do poleceń służb czuwających nad bezpieczeństwem.
Wałbrzych
– Za nami spotkanie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie służby miejskie są w pełnej gotowości. Biuro Zarządzania Kryzysowego pełni dyżur całodobowy. W ciągu ostatniej doby straż pożarna nie odnotowała zgłoszeń w związku z podtopieniami. Na bieżąco monitorujemy stan wód. W razie pogorszenia się sytuacji pogodowej będą wydawane worki z piaskiem mieszkańcom, którzy będą ich potrzebować. Zauważyliście niepokojące zjawisko? Dzwońcie pod całodobowy numer: 74 644 48 40 – mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Boguszów-Gorce
– W związku z intensywnymi opadami deszczu, Gmina Boguszów-Gorce informuje, że dysponuje workami z piaskiem, które po wcześniejszej ocenie sytuacji zostaną przekazane osobom najbardziej potrzebującym. Potrzebę ich wydania prosimy zgłaszać pod numery telefonów: Wydział Zarządzania Kryzysowego – 608 316 663 (całodobowo), straż miejska: 512 647 570 (w godzinach pracy urzędu) – informuje Burmistrz Boguszowa – Gorc Daniel Lubiński.
Gmina Czarny Bór
– W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz ogłoszonymi i obowiązującymi alertami pogodowymi prosimy o śledzenie bieżących komunikatów pogodowych oraz monitorowanie sytuacji w Państwa otoczeniu. Prosimy o zabezpieczenie swoich posesji w miarę możliwości i przygotowanie się na ewentualne utrudnienia. Zgłoszenia telefoniczne dotyczące zagrożenia: telefon stacjonarny w godzinach pracy urzędu – 74 630 60 26, telefon dyżurny poza godzinami pracy – 696 009 957. Zgodnie z planem rozpoczęło się wydawanie worków z piaskiem oraz worków do samodzielnego napełniania – mówi Adam Górceki, Wójt Gminy Czarny Bór.
Gmina Głuszyca
W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz alertami pogodowymi, Burmistrz Głuszycy Roman Głód zwołał na dzisiaj posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Celem spotkania było monitorowanie sytuacji oraz podjęcie odpowiednich działań.
– Prosimy o śledzenie komunikatów oraz bieżące monitorowanie sytuacji pogodowej. Zachowajcie ostrożność i dbajcie o swoje bezpieczeństwo. 13 września 2024 r. w godzinach 11.00-16.00 na placu przy Ochotnicza Straż Pożarna Głuszyca Górna były wydawane mieszkańcom worki z piaskiem, przeznaczone do zabezpieczenia posesji przed skutkami intensywnych opadów deszczu. Dostępnych było 400 worków z piaskiem, z limitem 10 worków na jedną posesję. Dodatkowo przygotowanych zostało 400 pustych worków do samodzielnego napełnienia piaskiem przez mieszkańców. Transport worków należy zorganizować we własnym zakresie – wyjaśnia Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
Jedlina-Zdrój
– W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz obowiązującymi alertami pogodowymi, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów pogodowych oraz monitorowanie sytuacji. Na terenie Gminy Jedlina-Zdrój znajdują się miejsca, gdzie podczas dużych opadów mogą wystąpić lokalne zagrożenia związane z podtopieniami. Od wczoraj podejmowane są działania zapobiegawcze. Prosimy o zabezpieczenie swoich posesji w miarę możliwości i przygotowanie się na ewentualne utrudnienia – mówi Ilona Bujalska, Burmistrz Jedliny-Zdroju i przypomina ważne numery telefonów:
– Zarządzanie Kryzysowe w Gminie Jedlina-Zdrój – 74 84 55 215, 74 88 55 269,
– telefon dyżurny poza godzinami pracy Urzędu – 668 362 358,
– Komisariat Policji w Głuszycy – 47 875 75 00.
Na bieżąco dostarczamy worki z piaskiem do osób, które zgłosiły potrzebę zabezpieczenia swoich posesji. Dodatkowo, 13 września od godziny 14.00 do 19.00, a także w sobotę od 8.00 do 14.00, będzie można samodzielnie napełniać worki piaskiem. Piasek jest dostępny na placu obok budynku przy ul. Poznańskiej 8. Worki w ilości 10 sztuk na posesję można otrzymać po zgłoszeniu potrzeby pod numerem telefonu 668 362 358. Prosimy o kontakt, jeśli potrzebują Państwo zabezpieczenia swoich posesji! Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich! – dodaje Ilona Bujalska.
Miasto Kamienna Góra
Miejski zespół zarządzania kryzysowego zwołany przez burmistrza Janusza Chodasewicza omawiał bieżącą sytuację przeciwpowodziową w mieście. Między innymi dla Dolnego Śląska zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne o intensywnych opadach deszczu. Służby ogłosiły najwyższy – 3 stopień zagrożenia.
– Obecnie na terenie Kamiennej Góry nie ma zagrożenia i powodu do niepokoju. Rzeki nie przekroczyły stanów ostrzegawczych. Służby miejskie pozostają w gotowości do podjęcia działań. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami oraz Stanowiskiem Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dla mieszkańców przygotowaliśmy punkt odbioru worków i piaskiem, z których mogą skorzystać w celu zabezpieczenia własnych posesji. Znajduje się on na ul. Zamkowej przy wjeździe do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W razie potrzeby uruchomimy kolejny punkt. Prosimy o rozwagę, monitorowanie bieżących komunikatów oraz zabezpieczenie swojego mienia. Zgłoszenia o lokalnych zalaniach i podtopieniach prosimy kierować do Straży Pożarnej 75 744 77 01. Dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonem 75 64 55 136 oraz 607 305 730 – mówi Burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz.
Gmina Marciszów
– W związku z wydanymi ostrzeżeniami hydro i meteorologicznymi dla województwa dolnośląskiego, Urząd Gminy Marciszów na bieżąco śledzi prognozę pogody oraz monitoruje stan rzek i strumyków znajdujących się na terenie gminy. We współpracy ze służbami pozostajemy w gotowości do działania. Prosimy o śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa – mówi Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik.
Gmina Mieroszów
– Na terenie Gminy Mieroszów funkcjonuje sztab kryzysowy. Obecnie jego działalność skoncentrowana jest na podejmowaniu działań zapobiegawczych. Prosimy o zabezpieczenie swoich posesji w miarę możliwości i przygotowanie się na ewentualne utrudnienia. Zgodnie z Zarządzeniem nr 165/2024 z 12 września 2024 r. przedstawiam kontakty telefoniczne do sztabu kryzysowego w Gminie Mieroszów: 74 30 30 080, telefon dyżurny poza godzinami pracy: 503 082 028, Komisariat Policji w Boguszowie Gorce – Posterunek w Mieroszowie: 7 875 71 20, kontakt alarmowy ZGKiM Mieroszów: 791 761 399 oraz 519 666 816, numer alarmowy 112 – mówi Andrzej Lipiński, Burmistrz Mieroszowa.
Gmina Stare Bogaczowice
– W związku z intensywnymi opadami deszczu, zapowiadanymi na najbliższe dni, prosimy o śledzenie komunikatów na stronie IMGW. W sytuacjach niebezpiecznych proszę dzwonić do Urzędu Gminy Stare Bogaczowice pod następujące numery telefonów czynne całą dobę: gsekretariat – 74 845 22 20, zarządzanie kryzysowe – 74 845 27 24 lub 112 w sytuacji realnego zagrożenia. Od dziś Gmina i Ochotnicza Staż Pożarna monitoruje sytuacje hydrologiczną poziomu wód w rzekach na terenie całej Gminy Stare Bogaczowice. Ponadto operator sieci energetycznej przystąpił do wznowienia oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy w godzinach nocnych. Mieszkańcy chcący skorzystać z pomocy przeciwpowodziowej mogą pobrać worki w urzędzie gminy w godzinach pracy Urzędu, a piasek będzie dostępny przy remizie OSP w Starych Bogaczowicach – ul. Główna 150B – mówi Wójt Gminy Stare Bogaczowice Tomasz Fąka.
Szczawno-Zdrój
– W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz ogłoszonymi i obowiązującymi alertami pogodowymi, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów pogodowych oraz monitorowanie sytuacji. Na terenie miasta znajdują się miejsca, w których przy intensywnych opadach mogą wystąpić lokalne zagrożenia związane z podtopieniami. Gminny zespół zarządzania kryzysowego działa na bieżąco. Podejmowane są działania zapobiegawcze. Apelujemy o zabezpieczenie swoich posesji w miarę możliwości i przygotowanie się na ewentualne utrudnienia. Zgłoszenia telefoniczne dotyczące zagrożenia: telefon stacjonarny 74 849 39 16, telefon dyżurny poza godzinami pracy: 535 348 296, Straż Miejska w Szczawnie-Zdroju 606 743 008 – mówi Marek Ćmikiewicz, Burmistrz Szczawna-Zdroju.
Gmina Walim
– W związku z prognozowanymi na najbliższe dni, estremalnymi opadami deszczu, w Urzędzie Gminy Walim zebrał się sztab kryzysowy. Omawialiśmy aktualną sytuację pogodową – mówi Adam Hausman, Wójt Gminy Walim. – Od dziś, aż do odwołania, w urzędzie pełnione będą całodobowe dyżury. Niebezpieczne sytuacje i realne zagrożenia związane z warunkami atmosferycznymi prosimy zgłaszać pod numerami telefonów: stacjonarny – 74 8494 340, komórkowy – 509 970 395. Z tamy jeziora Bystrzyckiego zrzucana jest woda, by zrobić miejsce na przyjęcie prognozowanych ilości opadów. Monitorowany jest stan rzeki w Jugowicach. W urzędzie przygotowano też worki, jest przyczepa z piaskiem. Nasi strażacy są w pełnej gotowości bojowej – OSP Walim, OSP Zagórze Śląskie, OSP Dziećmorowice. Bardzo proszę o wzmożoną ostrożność i nie zbliżanie się do rwących rzek oraz jeziora. O sytuacji będę informował na bieżąco. Na placu za budynkiem nr 6 przy ul. Kościuszki dostępne są worki z piaskiem dla mieszkańców, którzy chcą samodzielnie zabezpieczyć swoje domy przed ew. zagrożeniem powodziowym. Wjazd na plac możliwy jest od ul. Kościuszki.
(RED)