Znakomita frekwencja, najsmaczniejsze pierogi, obrzędy dożynkowe i niezapominana atmosfera towarzyszyła Dożynkom Czarnoborskim i XX Dolnośląskiemu Świętu Pieroga w Czarnym Borze.
Tradycją czarnoborskiego święta plonów jest korowód dożynkowy, który po mszy świętej dziękczynnej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa udaje się na stadion sportowy. W korowodzie udział biorą parlamentarzyści, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, organizacji pozarządowych, sołectw i mieszkańcy gminy. Następnie gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokonali tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Mieszkańcy gminy, jak zawsze ugościli licznie przybyłych mieszkańców regionu smaczną strawą, czyli swojskim jadłem i regionalnymi przysmakami.
Patronat honorowy nad konkursem na najsmaczniejsze pierogi objął Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Leonard Górski. Komisja konkursowa oceniała walory smakowe potraw oraz estetykę podania. W kategorii kucharze profesjonaliści triumfowało Soczyste Pieczyste za tatarskie manty z twarogiem i malinami. Drugie miejsce zajęła Chatka Vladka za pierogi chinkali, a na III miejscu uplasował się Hotel&Restauracja Maria z pierogami góralskimi. W kategorii instytucje i organizacje główna nagroda trafiła do Przedszkola Melafirek w Czarnym Borze, II miejsce zajęło Sołectwo Witków za pierogi z serem i szpinakiem. Na ostatnim miejscu podium uplasowało się Niezłe Ziółko z Uniemyśla za pierogi z kaszą i białym serem. W kategorii ekipy amatorskie zwycięzcą okazał się Marcin Bradel za pierogi z marcepanem i figą. II miejsce zajęła Danuta Pogwizd za pierogi ruskie inaczej, a na trzecim miejscu sklasyfikowany został Bronisław Lutkiewicz za pierogi zbójnickie.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy na I miejsce zajęło Sołectwo Witków, II miejsce Sołectwo Jaczków, a trzecie miejsce Sołectwo Czarny Bór. Wyróżnienia trafiły do Borówna oraz Grząd i Grząd Górnych. Nagrodę specjalną otrzymał wieniec Gminy Bodzentyn, który gościł w Gminie Czarny Bór z Zespołem Ludowym Wzdolskie Kołowrotki.
(JJ)