https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Listy do Sali w Starych Bogaczowicach

Do 21 lipca 2024 r. w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym w Starych Bogaczowicach można oglądać wyjątkową wystawę ”Listy do Sali”, która jest poświęcona więźniarce obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Wystawa „Listy do Sali” trafiła na Dolny Śląsk z Żydowskiego  Muzeum Galicja. Opowiada historię Sali Garncarz, która jako nastolatka trafiła do obozów pracy Schmelta, a następnie do jednej z filii kobiecych podlegających pod obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen.

– W 2020 rpku, gdy pisałam „Dziewczyny z Gross-Rosen”, poszłam tropem Sali, której historia mnie bardzo poruszyła – mówi dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz, która wystawę sprowadziła na Dolny Śląsk. – Sali, młodziutka dziewczyna, która trafiła do jednej z filii Gross-Rosen, miała stać się bohaterką mojej książki. Ostatecznie tak się jednak nie stało, ale dzięki niej trafiłam do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, gdzie dyrektor Jakub Nowakowski i jego zastępca Tomasz Strug opowiedzieli mi o niesamowitej wystawie, którą placówka pokazywała jakiś czas temu. Już wtedy pojawił się pomysł, by „Listy do Sali” na Dolny Śląsk ściągnąć.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty