W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej trwa Festiwal Góry Literatury. Największe w kraju literacko-społeczne wydarzenie rozpoczęło się 4 lipca i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku.
Spotkania z Jerzym Bralczykiem czy Aleksandrem Kwaśniewskim, festiwal tłumaczy Olgi Tokarczuk oraz koncert Pablopavo i Ludziki to tylko część wydarzeń, które już zaplanowano w Starej Kopalni w Wałbrzychu w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Góry Litera-tury. Na część wydarzeń wciąż dostępne są bezpłatne wejściówki, które można zarezerwować na stronie starakopalnia.pl.
– Czwartkowe spotkanie z Festiwalem Góry Literatury w Starej Kopalni w Wałbrzychu rozpocznie się w samo południe od akcji edukacyjnej Tour de Konstytucja. W samo południe zaplanowano spotkanie z Jerzym Bralczykiem, ale na to spotkanie nie ma już wolnych miejsc. Bezpłatne wejściówki wciąż można odebrać na Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk na Festiwalu Góry Literatury: (Nie)przezroczysty tłumacz. Dyskusja prowadzona w języku polskim rozpocznie się o godzinie 13.30. Dostępne są także bezpłatne wejściówki na spotkanie z autorką „Dintojra”. Z Sylwią Chutnik porozmawia Aleksandra Majak. O godzinie 18.00 zaplanowano pokaz filmu „Kongres” Ariego Folmana. Po projekcji z reżyserem porozmawia Stanisław Bereś. Na pokaz i spotkanie także można jeszcze zarezerwować bezpłatne wej-ściówki. Wolnych miejsc nie ma już na spotkanie o godzinie 16.30 z Aleksandrem Kwaśniewskim oraz na wieczorny koncert Pablobavo i Ludziki – mówi Magdalena Karolewska z Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
10 lipca w sali balowej w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, z wykładem wystąpił dr. hab. Michał Rusinek – znany literaturoznawca, tłumacz, pisarz i wieloletni sekretarz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Wykład, zorganizowany w ramach Festiwalu Góry Literatury, intrygująco zatytułowany “Zadyszka”, dotyczył zagadnienia dynamicznych zmian językowych. Po wykładzie odbyło się spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, znanym pisarzem i dziennikarzem. A na 11 lipca w Pałacu Jedlinka zaplanowane zostało spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Wiolettą Grzegorzewską. Początek o godz. 10.00.
(RED)